Maailmancupin avauskisat Rukalla eivät juuri paljoa näy Kuusamon kaupungin keskustan katukuvassa. Liike-elämälle kisat ovat kuitenkin oma lisänsä joulutohinan alla.
Euroja kilisee erilaisten liikkeiden kassoihin ennen kaikkea Rukalla, mutta myös keskustan kauppojen asiakaskunnassa urheilijat huoltojoukkoineen ovat näkyneet jo viime viikosta lähtien.
Osanottajia kisoissa on yli 300. Yleisötavoitteena järjestäjillä on 20 000 ihmistä. "Kisat ovat koko Kuusamolle ehdottomasti hyvä juttu ja piristys paikalliselle liike-elämälle", sanoo johtaja Tuija Heikkinen Koillismaan Osuuskaupan Prisma-tavaratalosta.
Heikkinen kiittää sitä, ettei kyse ole vain yhden päivän tapahtumasta.
"Kisat näkyvät asiakasrakenteessa itse kisojakin pitemmällä ajalla. Urheilijoita ja huoltajia on näkynyt jo viime viikosta lähtien. Silloin he tekivät varsinkin käyttötavaraostoksia. Kaupaksi kävivät esimerkiksi suomalaiset astiat, keramiikka, saunatuotteet, asusteet ja matkamuistot."
Osa huoltojoukkueista on majoittunut mökkeihin, mikä on näkynyt ostoksina myös päivittäistavarapuolella.
Tavaratalojohtaja Jukka Nieminen Citymarketista arvioi kisoilla olevan jonkun verran vaikutusta myyntiin, mutta ei suuresti.
"Ilmeisesti kauppa keskittyy enemmän Rukalle. Tutunnäköisiä urheilijoita on käynyt jonkun verran ja he ovat ostaneet lähinnä jotain, joka on unohtunut."
"Valmentaja Mika Kojonkoski kävi ostamassa meiltä ompelukoneen. Liekö ollut tarvetta paikkailla mäkihyppääjien hyppyhaalareita", Nieminen sanoi.
Rukalla sijaitsevassa S-Rukamarketissa viime viikonloppu ja itsenäisyysviikonloppu ovat vilkkaampia kuin kisapäivät.
"Kun urheilijat ja huoltajat ovat majoittuneet pääosin hotelleihin, ei ruokaa tarvitse rahdata. Jos tuo väkimäärä olisi mökeissä, se olisi ihan eri juttu kaupoille", kertoi marketpäällikkö Sulevi Määttä.
Kisat näkyvät pienenä piikkinä marketin myynnissä ja myös polttoainekaupassa.
"Mainettahan kisat ennen kaikkea Rukalle tuovat, kun satakin miljoonaa katsojaa voi niillä television välityksellä olla."