Maail­man en­sim­mäi­nen GSM 850 -puhelu

Nokia on ilmoittanut soittaneensa ensimmäisen puhelun 850 megaherzin GSM-verkossa.

Nokia on ilmoittanut soittaneensa ensimmäisen puhelun 850 megaherzin GSM-verkossa. Puhelu soitettiin Nokian tutkimus- ja tuotekehitysyksikön tiloissa Texasissa USA:ssa ja siinä käytettiin Nokia GSM 850 -tukiasemia ja -puhelimia.

Valmiin ratkaisun arvioidaan olevan saatavilla Pohjois-, Keski- ja Etelä-Amerikan alueilla toimiville operaattoreille myöhemmin tänä vuonna.

"Tämä on merkittävä virstanpylväs GSM-palveluiden yleistymiselle Amerikan mantereella", sanoo Nokian Pohjois- ja Etelä-Amerikan toimintojen johtaja K-P Wilska.

"GSM 850:n avulla sekä nykyiset TDMA- että uudet GSM-operaattorit voivat hyötyä GSM:n maailmanlaajuisesta menestyksestä."

GSM on maailman yleisimmin käytetty digitaalinen matkapuhelinverkkojärjestelmä. Sitä käyttää yli 550 miljoonaa ihmistä yli 170 maassa.

GPRS- ja EDGE-teknologioilla tehostettuna GSM antaa uusia kolmannen sukupolven toimintamahdollisuuksia GSM 850 -verkossa toimiville operaattoreille. Samalla tulevat mahdollisiksi myös maailmanlaajuiset verkkovierailut Amerikassa, Euroopassa ja Aasiassa.

Ilmoita asiavirheestä