///LY­HYES­TI/// Hei­nä­kuu vaati 23 uimarin hengen

Helsinki Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ennakkotietojen mukaan Suomessa hukkui heinäkuussa 29 ihmistä, joista peräti 23 uid

Helsinki Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ennakkotietojen mukaan Suomessa hukkui heinäkuussa 29 ihmistä, joista peräti 23 uidessa. Menehtyneiden uimareiden määrä on huomattava, sillä aiemmin koko vuonna on hukkunut 12 uimaria.

Kaikkiaan heinäkuun loppuun mennessä Suomessa on hukkunut jo 105 ihmistä, mikä on 22 enemmän kuin viime vuonna samana aikana.

Uimaopetus- ja hengenpelastusliitto arvioi, että syynä suureen heinäkuussa hukkuneiden uimareiden määrään on lämpimien säiden ja huolimattomuuden yhdistelmä. Liitto muistuttaa, että hyvästäkään uimataidosta ei ole hyötyä, jos vesillä liikkumisen perussäännöt unohdetaan eli lähdetään polskimaan esimerkiksi humalassa.

Liitto suositteleekin, että uimarit kulkisivat vedessä rannan suuntaisesti, jotta varpaat yltävät tarvittaessa pohjaan.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä