Lu­ti­kois­ta tullut pysyvä ongelma myös Oulussa

Lutikat ovat lisääntyneen viime vuosina niin paljon, että nykyään lutikkaongelma työllistää tuholaistorjuntayrityksiä esimerkiksi Oulun alueella käytännössä päivittäin.

Tuholaistorjunnassa tarvitaan peittävät suojavarusteet. Seinälude eli lutikka on 5,5 millimetrin kokoinen. Imettyään verta se on hieman pidempi ja ruskea.
Tuholaistorjunnassa tarvitaan peittävät suojavarusteet.
Tuholaistorjunnassa tarvitaan peittävät suojavarusteet.
Kuva: Kontiainen Jarmo

Viheliäiset lutikat ovat tulleet jäädäkseen Pohjois-Pohjanmaalle. Pohjolan Desinfiointi Oy:n toimitusjohtaja Antero Törmänen sanoo lutikoiden lisääntyneen viimeksi kuluneiden 5–6 vuoden aikana niin paljon, että nykyään lutikkaongelma työllistää tuholaistorjuntayrityksiä esimerkiksi Oulun alueella käytännössä päivittäin.

-

– Lutikat ovat arkipäivää Oulun seudulla. Meille tulee lähes päivittäin soittoja lutikoista, ja niiden torjuntaa tehdään päivittäin. Lutikat eivät tule ainoastaan ulkomailta, vaan Suomessa on ollut oma vakituinen lutikkakanta jo kymmenen vuotta, Törmänen kertoo.

Terveystarkastaja Antti Kreko Oulun seudun ympäristötoimesta sanoo joutuneensa katselemaan lutikoita niin paljon, että tunnistaa ötökän jo silmämääräisesti ilman mikroskooppia. Krekon mukaan lutikoista on tullut pysyvä ilmiö.

Antti Krekon mukaan lutikkalöytö on otettava vakavasti, eikä tuholaistorjujan kutsumisessa kannata viivytellä.

– Ammattimaiseen torjuntaan pitää alkaa heti. Lutikan kohdalla on ihan turha turha yrittää mitään omatoimista myrkytystä. Suomessa esiintyvät lutikat alkavat olla jo niin vastustuskykyisiä myrkyille, että kotikäyttöön myytävillä myrkyillä niitä ei saa hävitettyä.

Muokattu 13:30: Korjattu kuvateksti.  

Ilmoita asiavirheestä