Miksi juuttua iänikuisiin kaupan lahjapapereihin, kun itse voi tehdä persoonallisempaa ja kauniimpaa. Näin opastavat Raahessa sijaitsevan Lybeckerin käsi- ja taideteollisuusoppilaitoksen sisutus- ja kalustealan ensimmäisen vuosikurssin opiskelijat, jotka ottivat Kalevan haasteen vastaan ja ryhtyivät ideoimaan luovia lahjakääreitä.
Yhden aamupäivän aikana opiskelijoiden käsissä syntyi kymmenkunta pakettimallia.
"Yllättäen kaikkia töitä yhdistää ekologisuus ja kestävän kehityksen ajattelu. Paketeissa on hyödynnetty kotoa tai luonnosta löytyviä tarvikkeita. Osa malleista on sellaisia, että ne voi käyttää uudelleen", lehtori Tuija Nurkkala analysoi oppilaittensa aikaansaannoksia.
Hyvä esimerkki kierrätyksestä on Tanja Torvisen vanhasta tonnikalapurkista ideoima lahjarasia. Metallipurnukka oli päällystetty vaalealla kuultopaperilla, johon oli kirjailtu kuvioita kohokuviokynällä. Pringles-sipsiputkilon kannesta rasialle oli leikattu sopiva kansi. Kohokuvioinen paperinaruun kiinnitetty pakettikortti viimeisteli kokonaisuuden.
Sisustus- ja kalustealan opiskelijat neuvovat paketoijia hyödyntämään rohkeasti kotiin kertyneitä erilaisia purkkeja. Esimerkiksi vanha peltipurkki muuntuu oivaksi lahjapakkaukseksi, kun sen päällystää tapetilla ja viimeistelee spraymaalilla. Etenkin kulta- ja hopeasprayt tuovat pakkaukseen joulun tunnelmaa. Myös purkin kansi kannattaa koristella. Jenny Parkkosen suunnitteleman purnukan kanteen oli liimattu viuhka, johon pakettikortin pystyi kiinnittämään ilman nauhoja.
Emilia Osmonen ja Sari Jaakola olivat tehneet kuitukankaalla päällystetystä vanhasta tapetista pieniä kasseja, jotka toimivat mainiosti korujen tai pikkutavaroiden lahjapakkauksina.
"Purkit ja muut kestävät pakkaukset ovat näppäriä, sillä ne voi ottaa arkikäyttöön vaikkapa koru- tai säilytysrasioiksi. Tällainen pakkaus on siis jo sellaisenaan lahja, josta on iloa pitkäksi aikaa", Nurkkala huomauttaa.
Arkisista aineksista
Opiskelijat todistivat, että näyttävän lahjakääreen saa aikaiseksi varsin vaatimattomankin tuntuisista aineksista. Liisa Haataja oli kääräissyt lahjat valkoiseen luonnos- eli skissipaperiin. Lumimaista pakettia koristi lasten askarteluista tuttu paperinen lumitähti. Paketin viimeisteli puolihuolimattomasti kiedottu ruskea pakettinaru.
Jaana-Elisa Sorjonen oli ottanut käyttöön vieläkin arkisemman materiaalin, sanomalehden. Kapea ja korkea lahja oli kauttaaltaan päällystetty mustavalkoisella sanomalehden sivulla. Väriä ja hauskuutta paketointiin toi kirkkaanpunaisesta paperinarusta muotoiltu kravatti. Tekijä itse luonnehti pakkausta miehiseen makuun suunnitelluksi, jonka sisälle sopisi mainiosti solmio.
Opiskelijoiden mukaan myös keittiöiden vakiovarustukseen luuluvat leivinpaperit, foliot ja paistopussit soveltuvat mainiosti paketointiin.
Karoliina Kaattari ja Piia Ylitalo olivat kuvittaneet itse lahjapaperinsa alusta saakka. Vesiväreillä vihreäksi laveerattuun paperiin oli piirretty punaisia tonttuja. Lopuksi paperi oli rutisteltu ryppyiseksi ja kiedottu lahjan ympärille. Oman käden jälkeä ilmentävä paperi sopii etenkin lasten lahjoihin.
Pahvipakkausta ei tarvitse päällystää välttämättä ollenkaan. Anne Asikainen ja Jaana-Elisa Sorjonen olivat koristelleet ruskean pahvilaatikon kuitukangasnauhoilla, oksilla ja kultamaalilla. Lotta Blomqvistin, Riika Savikosken,Jonna Roinisen ja IidaRantasen työryhmä todisti aaltopahvipakkauksen tyylikkyyden. Vihreä paperinaru teki pelkistetystä pahvilaatikosta trendikkään lahjapakkauksen.
Lotta Blomqvistin, Riika Savikosken, Jonna Roininen ja Iida Rantanen olivat ideoineet useita paketteja luonnon tuotteista. Kävyt, havut, oksat ja kanelitangot sopivat täydellisesti ruskean ja kullanväristen joulupakettien somisteiksi.