Luotonantajat eivät tarkista asiakkaiden maksukykyä lain vaatimusten mukaisesti, kertovat Kuluttajaviraston teettämään kyselyyn vastanneet 72 talous- ja velkaneuvojaa.
Viime vuoden joulukuussa voimaan astunut laki velvoittaa, että luotonantajan on arvioitava tarkasti asiakkaiden maksukyky, eikä kuluttajia saa yllyttää ottamaan luottoa ilman harkintaa.
Lähes 70 prosenttia kyselyyn vastanneista neuvojista uskoi myös, että erittäin suuri syy velkaantumiselle on luottojen runsas ja näyttävä markkinointi.
Vain puolet vastanneista arvioi, että luotonantajat ottavat yhteyttä asiakkaisiin sopiakseen maksujärjestelystä. Kuitenkin heidän asiakkaistaan 80 prosenttia ottaa yhteyttä velkojaan sopiakseen maksujärjestelystä.
Kuluttajaviraston kysely on toteutettu vuodesta 2007 lähtien.