Luoston rinnealueen ulkopuolella harjoiteltiin lumivyöryn varalle viimeksi viikko sitten.
Jääkäriprikaatissa arktisen sektorin johtajana toimiva Mikael Aikio kertoo, että kurssilaiset nousivat lumikengillä rinteeseen Ukko-Luoston portaiden lähettyviltä.
– Tuolloin emme nähneet jälkeäkään lumivyöryistä, mutta sitä edellisenä viikonloppuna olin nähnyt samalla alueella yhden tapahtuneen lumivyöryn jäljet, Aikio kertoo.
Aikio kuvailee, että tapahtunut lumivyöry näyttää selkeältä laatalta, joka on lähtenyt irti ja valunut rinteessä.
– Se oli 30–40 senttimetrin paksuinen kerros ja viidestä kymmeneen metrin pituinen ja levyinen. Tämä tuoreempi, keskiviikon lumivyöry näyttää olleen selkeästi isompi, hän sanoo.

Yleisohje: Kierrä kaukaa jyrkät rinteet
Puolustusvoimissa lumivyöryä käsitellään kurssilla, joka kestää kolme päivää. Aikion mukaan on hankalaa tiivistää olennainen tieto siitä, miten voi välttää lumivyöryn.