Kuusamon käräjäoikeus on hylännyt kaikki luontoaktivisteja vastaan pakottamisesta nostetut syytteet kevään 2002 Ylä-Kainuun metsäkiistassa.
Sen sijaan kahdeksan luontoaktivistia tuomittiin sakkoihin niskoittelusta poliisia vastaan. Myös hakkuutyömaalla työskennellyt metsäkoneenkuljettaja sai sakot vaaran aiheuttamisesta.
Syyttäjä vaati parillekymmenelle hakkuut pysäyttäneelle metsäaktivistille tuomioita pakottamisesta, mutta käräjäoikeuden mukaan syytettyjen teot eivät silloisen lainsäädännön mukaan olleet rangaistavia. Käräjäoikeus myös hylkäsi luontoaktivisteja vastaan kohdistetut vahingonkorvausvaateet.
Luontoaktivistit pysäyttivät kevättalvella 2002 Metsähallituksen hakkuita Suomussalmella ja Puolangalla.