Lumimyräkkä riepotti keskiviikkona Yhdysvaltain koillisosia tuoden Uuteen-Englantiin valkeimman joulun miesmuistiin.
- Tästä on tulossa mahtavin lumimyrsky mitä koskaan on joulupäivänä tilastoitu, kuvasi meteorologi Eleonor Vallier-Talbot tilannetta Tauntonissa Massachusettsissa.
Keskiyöhön mennessä New Hampshiren osavaltion keski- ja eteläosiin oli odotettavissa jopa 60 senttiä lunta. Bostoniin lunta oli luvassa 30 senttiä.
Yhdysvaltain koillisosissa on ennenkin koettu pakkasia ja lumimyräköitä, mutta yleensä tammi-, helmi- ja maaliskuussa, ei joulun aikaan.
Lumimyrsky on surmannut Yhdysvaltain lounais- ja keskiosissa ainakin 15 ihmistä. Maan koillisosaan myräkkä saapui keskiviikon vastaisena yönä tuoden samalla alueelle valkoisen joulun.