Lu­mi­lin­nan rii­ta­pe­rin­tö odottaa kä­rä­jil­lä

Seitsemättä lumilinnaa rakennetaan vauhdilla Kemin torille uutta sesonkia varten samalla, kun edellisen toiminnan rauniot odottavat selvittämistä Kemin käräjill

Seitsemättä lumilinnaa rakennetaan vauhdilla Kemin torille uutta sesonkia varten samalla, kun edellisen toiminnan rauniot odottavat selvittämistä Kemin käräjillä.

Näillä näkymin käräjät alkavat perkaamaan konkurssiin haetun linnayhtiön riitoja kevättalven aikana.

Lumilinna Oy Snowcastle Ltd:n taru jäi lyhyeksi, tappiolliseksi ja riitaiseksi. Riidat johtivat myös lakitupaan. Erotettu toimitusjohtaja Aarto Aho nosti muita osakkaita vastaan miljoonakanteen ja muut osakkaat puolestaan ovat vastanneet omalla vahingonkorvauskanteellaan.

Lumilinna Oy:n yhtiökokous asetti jo elokuussa yhtiön selvitystilaan. Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen on puolestaan hakenut yhtiötä konkurssiin omien saamistensa varmistamiseksi.

Jaettavaa tosin ei ole: Yhtiön velat ovat noin 250000 euroa eli noin 1,5 miljoonaa markkaa, mutta varallisuutta ei ole käytännössä ollenkaan.

Ilmoita asiavirheestä