Raahe Melköyan saarelle nousevan maakaasun nesteytyslaitoksen rakentaminen kiinnostaa raahelaisia metalliyrityksiä. Käynti Hammerfestissä ja Altassa sai kuitenkin yritysten edustajat pohtimaan tarkkaan sikäläisiä työskentelyososuhteita.
"Paikan päälle töihin lähtemistä kannattaa harkita", sanoo Raahen Tevo Oy:n teknillinen johtaja Vesa Koivikko.
Rannikon Konetekniikka Oy:n toimitusjohtaja Pekka Kallion mielestä töistä mahdollisimman suuri osa kannattaisi siirtää konepajoille Suomeen.
"Optimitilanne olisi se, että ensisijaisesti työ tehtäisiin omilla konepajoilla ja joku toinen asentaisi ne sitten paikoilleen."
Kallion mukaan vierailun aikana tuli varsin selväksi sekin, ettei Oulun ja Raahen alueen yrityksien kannata lähteä yksinään Lumikkia urakoimaan. Yhteistyötä olisi tehtävä ainakin olosuhteet tuntevan paikallisen metalliyrityksen kanssa.
"Kannatti käydä katsomassa millainen se paljon puhuttu hanke oikein on. Nyt tuli selväksi miten rakentaminen on organisoitu ja millaisia paikallisia palveluja ja osaamista siellä on tarjolla", Pekka Kallio toteaa.
Lumikki pitää sisällään muutamia sellaisia teräsrakennekokonaisuuksia, joista kilpailemiseen raahelaiset metalliyritykset uskovat omaavansa mahdollisuuksia.
"Kyllä siellä työmahdollisuuksia on. Metallitöiden osalta puhdistuslaitos, varsinainen jalostuslaitos, varastosäiliöt ja laivanrakentajille kuljetusalukset ovat isoja urakoita", Vesa Koivikko sanoo ja pitää yhtenä vierailun antina yhteystietoja, joiden avulla töitä on mahdollista lähteä metsästämään.