Lu­mi­jo­kis­ta perunaa ylös mu­ku­la­voi­min

Lumikirpun esikoulun opetussuunnitelmassa on huomioitu kotikunnan omaleimaisuus ja perunanviljely osana lumijokisten elinkeinoa.

Omin käsin poimitut. 6-vuotias Matias Hemmilä nosti perunoita urakalla ja saikin täyteen käsien lisäksi koko pussillisen kotiin viemistä.
Omin käsin poimitut. 6-vuotias Matias Hemmilä nosti perunoita urakalla ja saikin täyteen käsien lisäksi koko pussillisen kotiin viemistä.
Kuva: Heikki Sarviaho

Lumikirpun esikoulun opetussuunnitelmassa on huomioitu kotikunnan omaleimaisuus ja perunanviljely osana lumijokisten elinkeinoa.

Paras tapa tutustua kotilakeuksien erityispiirteisiin on käytäntö ja esikoululaiset lähtivätkin keskiviikkoaamuna joukolla perunannostoon Jouni Tornion perunaviljelyksille.

"Kyllä äiti nyt varmaan ilahtuu, kun ei tarvitse käydä ostamassa pottuja", arvelee 6-vuotias Niko Nielikäinen raahatessaan kolme kertaa päänsä kokoista perunapussia pellolta tien varteen.

Esikoulun opettaja Marja Tolkkinen myöntää nauraen, että tokihan se äiti tuollaisesta perunamäärästä ilahtuu: "Varo vain, ettei se pussi mene rikki".



Sipsejä sadon-korjuujuhliin


Marja Tolkkisen mukaan lumikirppujen kuluva viikko on omistettu peruna-teemalle. Perjantaina pidetään sadonkorjuujuhlat.

"Siellä syödään sitten varmaan sipsejä, nehän taitaa olla näiden mielestä mukavinta, mitä perunasta saa", Tolkkinen hymyilee.

Saumoistaan naukuvaa pottupussia kantava Soila Töllin mielestä ranskanperunat ovat kuitenkin sitä kaikkein parasta. Tämä lasti menee kuitenkin äidille, ja tämä saa päättää mitä Töllin kodissa syödään.

Myös Jyri Korkala, Matias Hemmilä ja Frans Nikula arvelevat lähipäivistä tulevan perunapitoisia.

Esikoulun opettaja Kirsti Virolainen paljastaa, että koska perunasato oli näinkin hyvä, saattaapa olla, että eskarissakin ryhdytään perunarieskojen paistoon.



Hehtaareista
piisaa muillekin


Esikoulu oli ollut aiemmin yhteydessä Tornioon ja kysyneet mahdollisuutta tulla nostamaan perunoita omiin tarpeisiin. Torniolla ei ollut mitään mukulalauman saapumista vastaan, sillä pitäähän nuorelle väelle näyttää mistä se ruoka tulee. Hänen yhdentoista hehtaarin perunapelloistaan riittää muutama pussukka muillekin.

"Ensin tosin epäilin, ettei näin nuoria vielä perunat kiinnosta, mutta taisin olla väärässä. Toinen miettimisen paikka oli siinä, että mistä löydämme niin kuivan pottupellon, ettei lasten tarvitse ihan uimasilleen olla", Tornio myhäilee kuokan varresta pyyhkien välillä hikeä otsaltaan.

Uimaan ei tarvinnut heittäytyä, mutta pelto oli sen verran vetinen, että kumpparit tulivat tarpeeseen.

Torniolla itsellään sellaiset olivat jääneet matkasta, kuten myös 6-vuotiaalta Iikka Jarvaltakin.

Onneksi isukki Hannu Jarva kuskasi nokialaiset pojalleen oikein traktorikyydillä Aappo-veljen kanssa, ja lupasi vielä viedä tennarit eskarille.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä