Lu­mi­joen siir­to­vie­mä­ri ra­ken­teil­le

Lumijokivarren ja Varjakan siirtoviemärin rakentaminen on alkanut osana Lumijoen vesihuollon kehittämissuunnitelmaa. Valmista putkea pitäisi olla marraskuun loppuun mennessä maassa yhteensä 18 kilometrin verran.

Lumijokivarren ja Varjakan siirtoviemärin rakentaminen on alkanut osana Lumijoen vesihuollon kehittämissuunnitelmaa. Valmista putkea pitäisi olla marraskuun loppuun mennessä maassa yhteensä 18 kilometrin verran.

Hankkeen kustannusarvio on 800 000 euroa, josta 520 000 euroa tulee Euroopan maatalouden ohjaus- ja tukirahastosta (EMOTR). Kunnan osuus rahoituksesta on 80 000 euroa ja yksityistä rahoitusta kerätään osallistumismaksuina 200 000 euroa.

Rakennuttaja on Pohjois-Pohjanmaan ympäristökeskus ja pääurakoitsijana toimii Maarakennus Kamara Oy.

Tähän mennessä liittymiseen oikeuttavia osallistumismaksusitoumuksia on merkitty 178 ja osallistumismaksu on alle 1 400 euroa. Tämän lisäksi kustannuksia aiheutuu kiinteistön varsinaisesta liittämisestä viemäriverkkoon. Kiinteistökohtaiset kustannukset vaihtelevat huomattavasti.

Siirtoviemärihanketta on valmisteltu viime syksystä alkaen ja aluksi laajempana ja kalliimpana kokonaisuutena. Projektipäällikkö Hannu Jarva toteaa, että yli 800 000 euron rahoituspäätöstä ei olisi voitu tehdä näin nopealla aikataululla TE- keskuksessa, eikä kunnassa ollut aikaa odotella.

Lumijoen kunnanvaltuusto päätti keskiviikon kokouksessaan, että mahdollisten uusien siirtoviemäriin liittyvien maksu tulee hankkeen jälkeen vuoteen 2014 saakka olemaan 2 500 euroa. Päätöksellä halutaan taata se, että vaikka kuntaan perustettaisiin uusi osakeyhtiöpohjainen vesihuoltoyhtiö, säilyisi siirtoviemäri kunnan omistuksessa. Näin kunta saa uusien liittyjien myötä takaisin viemäriin laittamaansa 80 000 euron summaa.

Ilmoita asiavirheestä