Keskusrikospoliisi on vapauttanut kauppakeskus Myyrmannin räjäytyksen tutkinnan yhteydessä kiinni otetut kolme henkilöä.
Eilen pidätetyn 17-vuotiaan lukiolaisen pidätys jatkuu. Hänen osaltaan selvitetään edelleen, minkä laatuisia yhteyksiä hänellä on ollut räjäytyksestä epäiltyyn Petri Gerdtiin.
Molemmat ovat osallistuneet Internetin keskustelupalstalla keskusteluihin ja tietojenvaihtoon muun muassa räjähteistä sekä niiden valmistuksesta ja vaikutuksesta.
Tekninen tutkinta kauppakeskus Myyrmannissa saadaan valmiiksi keskiviikkona ja kauppakeskuksen käytöstä päättää sen jälkeen kiinteistön omistaja.
Poliisi toivoo edelleen vihjeitä
Keskusrikospoliisi toivoo edelleen yleisöltä vihjeitä, jotka voivat auttaa tapauksen selvittämisessä. Erityisesti toivotaan sellaisten henkilöiden ottavan yhteyttä, jotka ovat tunteneet Petri Gerdtin henkilönä.
Myös Gerdtin liikkeistä perjantain aikana toivotaan lisää tietoa.
Tähän mennessä on selvinnyt, että hän nousi perjantaina kello 12.12 kotinsa lähellä olevalta pysäkiltä bussiin numero 84. Kello 16.06 hän on leimannut lippunsa bussissa 84K Mellunmäen metroaseman pysäkillä.
Noin kello 17.10 hänestä on tehty varma silminnäkijähavainto Tikkurilan Asematiellä, missä hän on kävellyt kohti Tikkurilan asemaa ja viereistä bussiterminaalia.
Kello 19.20 hän on valvontakameran tallenteen mukaan tullut kauppakeskus Myyrmanniin.
Poliisi pyytää ihmisiä ilmoittamaan havaintonsa keskusrikospoliisiin numeroihin (09) 8388 6766 ja (09) 8388 6560.
Lue myös: