Toimiva pakastin on koiran pelastus hellepäivinä ja kuvakisan voittaja. Kellolaisen Matti Annalan ottama kuva suomenlapinkoirasta onnellisena pakastimen viileydessä vei selvästi lukijoiden kuvakisan voiton.
Lukijoiden kesäkampe-kuvakisassa etsittiin varustetta, joka tuo kesämielen. Yleisöäänestyksen selväksi voittajaksi nousi 45 prosentilla äänistä pakastin ja siellä viihtyvä koira.
– Nätti-lapinkoirani oli hellepäivänä kuumasta puolikuolleen näköinen, kieli roikkui maahan asti.
Matti Annala kertoo miettineensä, kuinka helpottaa koiran oloa kesäkuumuudessa. Uintireissutkaan eivät auttaneet pitkään paksuturkkista koiraa.
– Kun kodin pakastin sattui olemaan sulatuksessa, nostin koiran sinne. Nätti istui pakastimessa tyytyväisen näköisenä.
Lapinkoira tykkäsi viilennyksestä niin paljon, että sitä on käytetty pakastimessa istumassa pari kertaa päivässä. Nätti tosin odottelee, että pakastimeen tuotaisiin myös jäätelöä.
Annala painottaa, että homma on tehty ihan koiran ehdoilla, pakastimen kansi aina avoinna ja eläin on valvonnan alla.
– Nyt on ollut poikkeuksellisen lämmintä, vähän liikaakin. Sitten kun joskus tulee lumi maahan, köllöttelen itsekin hangella koiran kanssa pari päivää, Annala naurahtaa.
Hihaton kesäpaita ja hyttyshattu olivat myös yleisön mieleen
Hopeatilalle kuvakilpailun yleisöäänestyksessä nousi 27 prosentilla hihaton kesäpaita, josta kuvan oli ottanut Pertti Kukkonen Muhokselta. Hän kertoo paidastaan: "Anttilan alennuksen alennuksesta 90-luvun lopulla ostettu neonvärinen ja ylösalaisin olevalla palmuprintillä kuvitettu hihaton kesäpaita löytyy aina hellepäivien tullen esille vaatelaatikon pohjalta. Nyt 20 vuotta ja 10 kiloa myöhemmin paidasta on tullut slim fit -mallinen, joten julkisilla paikoilla en tämä päällä enää ole esiintynyt."
Kolmannelle tilalle äänestettiin hattu hyttyshupulla, yleisöäänistä se sai 15 prosenttia. Kuvan on ottanut Jari Piekkari Muhokselta. 2000-luvun alusta alkaen mukana kulkenut hyttyshuppuinen hattu kaipaisi omistajan mukaan jo hieman neulaa sekä lankaa, mutta on yhä käypä peli.
Lukijoiden kesäkampe -kuvakisan kolme parhaiten pärjännyttä palkitaan Kalevan tuotepalkinnoilla.