Lukijat antoivat auliisti hillapaikkavinkkejä. Tosin osa vihjeistä on hieman moniselitteisiä.
Kaleva.fi kysyi, olisiko lukijoilla avoimuutta paljastaa omaa hillapaikkaansa. Vastauksia tuli roppakaupalla.
Useat vastauksista olivat kuitenkin sangen yleisluontoisia. Yksi vinkkajista kommentoi: "Menkää kaikki suolle, siellä ne hillat on jos on. Varokaa suonsilmäkkeitä, paarmoja, hillakarhuja ja Koillismaalla mäkäräisiä ja polttiaisia. Älkää eksykö, suo näyttää samannäköiseltä joka suuntaan."
Nimimerkki Ukko paljastaa oman marjapaikkansa: "Kävele suolla niin kauan kuin jaksat, sitten vielä pari kilometriä eteenpäin. Eiköhän hillaa löyvy. Tiiän montakin paikkaa mistä hillaa on löytyny. Siinä on vain pieni ongelma. Jos vuosi sitten oli, nyt ei mitään."
Nimimerkki Hillamiehen vinkit ovat myös hieman epämääräiset: "Johan mie vain voisin kerthoa jos oshaisin sinne, mutta ko mie aina jouun hukhan ja net hillan ryökähleet on aina sielä hukas! Sitte mie poimin ämpärin täytheen ja lähen kothin, sole mikän poimia ämpärillinen."
Varmat paikat listattuna
Lukijat paljastivat kuitenkin myös tarkempia koordinaatteja. Tässä varmaksi mainostettuja hillapaikkoja pohjoisessa:
Kuivaniemen suunnalla
Muonion ja Kittilän soilla
Ranualla
Haukiputaan Jokisuolla
Suomen ja Ruottin rajamaisemissa Vithulan jänkhällä
Kuusamossa
Posiolla Livon ja Anetjärven seutuvilla
Kestilän Tuulisuolla
Utajärvellä Säippäsuolla
Yli-Iissä Turvalkkolammen takana
Vuolijoen Rankasuolla
Pudasjärven ja Ranuan välissä olevilla soilla
Jos ei ole aikaa, mahdollisuutta tai halua lähteä soille, voi tehdä kuten nimimerkki Helppoheikki heittää: "Köyhät ne suolla kulkee. Stockalta ostin ja satasilla maksoin. Helppoa."
Lähetä kuva marjasaaliistasi numeroon 13222 tai verkkolomakkeella.
Katso lukijoiden ottamia kuvia hillaretkien tuloksista.