Asuntolainakauppa käy edelleen kovilla kierroksilla. Oulun Osuuspankin toimitusjohtajan Timo Levon mukaan kiinteistönvälittäjillä käy kuhina vielä kiihkeämmin kuin viime keväänä.
Osuuspankkiryhmä on alueella isossa roolissa asuntolainoittajana. Asuntorahoituksen markkinasta Pohjois-Pohjanmaalla on osuuspankkiryhmällä 47 prosenttia.
"Tämä on fakta. Osuuspankit rahoittavat euromääräisesti lähes joka toisen asuntohankkeen Pohjois-Pohjanmaalla", Levo sanoo jämerästi.
Oulun kaupungissa Timo Levo arvioi osuuden noin 41-42 prosentiksi.
Asuntolainaa on saanut jo kuutisen vuotta helposti. Kansalaisilla on taloudellinen tilanne parempi kuin aiemmin, sekä vanhemmilla että nuorisolla.
Korot ovat pysyneet alhaalla ja muuttoliike rakentaa tarvetta asunnoille kasvukeskuksissa.
Palkankorotuksia on jaettu, samoin veronkevennyksiä. Myös työllisyystilanne on pysynyt vakaana.
Viime aikoina on yhä enemmän puhuttu siitä, että suomalaiset velkaantuvat kovin nopeasti.
Moni nuori pari on ostamassa saman tien itselleen asuntoa koko loppuiäksi. Ei ole tavatonta, että ensiasunnoksi ostetaan 150 000-200 000 euron omakotitalo.
Pankki ei ole ennustaja,
asiakas maksaa viulut
Levo ei myönnä, että asiakkaat eläisivät liian herroiksi lainanotossaan.
Hänen mukaansa pankki tutkii tarkoin asiakkaansa toiveet ja kyvyn hoitaa lainan takaisinmaksua.
Joskus todetaan, että asuntohanke on hakijalle liian iso. Asiakkaille ei tyrkytetä takavuosien malliin liikaa lainaa.
"Meillä on ollut keskustelu nuoren parin kanssa, jossa pelkän keittiöinvestoinnin hinta oli yli 50 000 euroa. Voitte arvata, miten me suhtauduimme asiaan", Levo sanoo.
Tulevaisuutta pankin ei kuitenkaan tarvitse hänen mielestään ennustaa.
"Meidän tehtäviimme ei kuulu ennustaa asiakkaan tilanteessa tapahtuvia poikkeavia muutoksia."
"Meidän pitää tietysti keskustella asiakkaan kanssa, että hän on varmasti tietoinen kaikista riskeistä", Levo sanoo.
Timo Levo toisaalta muistuttaa, että asiakkailla on lainoja rästissä näinä aikoina todella vähän.
"Olen ollut pankkiuralla sentään yli kaksikymmentä vuotta ja rästejä on vähemmän kuin koskaan. Siitä näkee, että asiakkaat ovat vastuullisia lainanotossaan", hän sanoo.
Toimitusjohtaja Levon mukaan esimerkiksi it-alan huonot uutiset eivät ole näkyneet asuntolainamarkkinoilla.
Tähän asti työttömäksi joutuneet ovat työllistyneet johonkin muualle.
"Tästä eteenpäin tulevat ajat ovat tietysti kysymysmerkki."
Nousevat ne
hinnat muuallakin
Suomessa asuntojen hinnat ovat nousseet vuodesta 1997 lähtien 50-70 prosenttia.
"Muualla euroalueella hinnat ovat nousseet aivan järkyttävästi enemmän", Levo luonnehtii. Oulussa hinnannousu on ollut hieman nopeampaa kuin Suomesssa keskimäärin.
"Kun korkotaso alkaa nousta, asuntojen hintakehityksessä tulee melko varmasti muutos", Levo suostuu ennustamaankin.
Asuntoja on tuotettu viime vuonna 3 000 alueelle, Oulun kaupunkiin 1 900. Se on ennätystaso, joka ei voi ikuisesti jatkua.
Levon mukaan valmistuneita asuntoja kasaantui viime vuonna muun muassa asuntomessujen takia.
Oulun seudulla pitäisi keskimäärin valmistua 1 800 asuntoa, jotka riittäisivät muuttoliikkeessä oleville ihmisille.
Tutkitusti suomalaisten toive olisi asua omakotitalossa järven rannalla kaupungissa.
Levon käsityksen mukaan Oulun asuntosuunnitelma tähtää tulevaisuudessa siihen, että rivitalo-ja omakotiasumisen osuutta lisättäisiin ainakin jonkin verran.