New Orleansin lentokenttä Yhdysvalloissa nimetään uudestaan legendaarisen jazz-muusikon Louis Armstrongin mukaan.
"Louis Armstrong -lentokenttä kunnioittaa yhden 1900-luvun suurimman kulttuurilähettilään saavutuksia", New Orleansin pormestari Marc Morial sanoi.
Armstrong syntyi New Orleansissa vuonna 1901. Hän oli hyvin köyhästä perheestä ja lauloi ja tanssi kaduilla saadakseen kolikoita. Nuorukaiseksi vartuttuaan hän sai oppia jazz-muusikko Joe ”King” Oliverilta ja soitti pian trumpettia New Orleansin punaisten lyhtyjen alueella Storyvillessä.
Armstrong liittyi chicagolaiseen Oliver's Creole Jazz Band -yhtyeeseen ja soitti pian huippumuusikoiden, kuten Bessie Smithin, Ella Fitzgeraldin, Benny Goodmanin ja Duke Ellingtonin kanssa.
1960-luvulla kaksi Armstrongin kappaletta, Hello Dolly! ja What a Wonderful World, nousivat USA:n listaykkösiksi. Armstrong kuoli vuonna 1971 New Yorkissa.
Musiikkitaivaan tähdet saavat nimikkokenttiään tiheästi. Kaksi viikkoa sitten Liverpoolin lentokenttä nimettiin John Lennonin mukaan.