Valtiontalouden tarkastusviraston mukaan lossien korvaaminen silloilla ei ole niin kannattavaa kuin etukäteen on arvioitu. Virasto haluaakin tiehallinnolta nykyistä täsmällisempiä selvityksiä siltahankkeiden kannattavuudesta.
Viraston mukaan hankkeet näyttävät karkeasti katsottuna kannattavilta. Tielaitoksen hankeseurantajärjestelmästä ei kuitenkaan helposti löydy tarkkoja tietoja, joiden perusteella voitaisiin arvioida, miten hyvin suunnitteluvaiheessa laaditut kannattavuuslaskelmat ovat pitäneet paikkansa hankkeiden valmistuttua.
Tielaitoksen laskelmissa ei myöskään oteta huomioon siltojen rakentamisesta aiheutuvia laajempia vaikutuksia tienpidon kokonaisuuden hyötyihin ja kustannuksiin.
Tarkastusviraston mukaan siltojen valmistuminen on synnyttänyt säästöjä hitaammassa tahdissa kuin laskelmissa on arvioitu. Tämä johtuu siitä, että jäljelle jääneiden lossipaikkojen palveluja on parannettu entisestä muun muassa siirtämällä lopetettujen lossien työntekijöitä toisille losseille.
Tiehallinnolla on käynnissä ohjelma, jonka tarkoituksena on korvata 27 lossia silloilla vuoteen 2007 mennessä. Hankkeeseen on suunniteltu käytettäväksi 500 miljoonaa markkaa.
Tämän vuoden alkuun mennessä valmiiksi on saatu 11 siltaa. Suomen rannikkoseudulla toimii vielä 27 lossi- ja lauttapaikkaa. Järvi-Suomessa lauttapaikkoja on 20.