Lontoon yleis­ur­hei­lu­sta­dio­nin ra­ken­ta­mi­nen jäihin

Talousvaikeudet jäädyttävät Pohjois-Lontooseen suunnitellun yleisurheilustadionin rakentamista.

Talousvaikeudet jäädyttävät Pohjois-Lontooseen suunnitellun yleisurheilustadionin rakentamista. Stadion on määrä rakentaa Lontooseen luvattujen vuoden 2005 yleisurheilun MM-kisojen näyttämöksi.

Urheilujärjestö Sport Englandin mukaan MM-kisat voidaan yhä pitää Lontoossa, mutta ei välttämättä Picketts Lockiin suunnitellulla areenalla.

Uusi yleisurheilustadion tuli tarpeelliseksi, kun ehostussuunnitelmat leikkasivat yleisurheilun suorituspaikat pois perinteiseltä Wembleyltä. Se on määrä pyhittää jalkapalloilun arvoareenaksi, mutta talousvaikeudet hidastavat Wembleynkin remonttia.

Nyt Wembleyn kunnostusta selvittävä liikemies Patrick Carter arvioi myös Picketts Lockin stadionprojektin onnistumismahdollisuuksia. Hänellä on seitsemän viikkoa aikaa viimeistellä raporttinsa aiheesta.

Lontoon stadionhankkeen mahdollisesta kariutumisesta huolimatta Britannian yleisurheilu sai alkuviikosta hyviäkin uutisia. Manchester isännöi ensi kesänä Kansainyhteisön kisoja, joissa yleisurheilu on vahvassa roolissa.

Manchester sai maanantaina valtiolta, Sport Englandilta ja Manchesterin kaupungilta 80 miljoonan punnan (lähes 800 miljoonan markan eli noin 135 miljoonan euron) taloustakuut kisojen järjestämiseksi. Takuu helpottaa myös sponsorien sitoutumista kisahankkeeseen.

Kansainyhteisön kisat ovat Manchesterissä 25. heinäkuuta–4. elokuuta 2002.

Ilmoita asiavirheestä