Viime aikojen kylmät säät ovat valkaisseet Koillismaan korkeimpien vaarojen huiput tavanomaista aikaisemmin. Puut ovat kuorruttuneet pakkasusvapilvien huurteesta sekä vähäisistä lumikuuroista ohueen tykkyyn.
Rukatunturin laelta näkyvät järvien jäät hohtavat nekin valkeina tummina erottuvien metsien keskellä. Lokakuu on kiirehtinyt luomaan myös vesistöjen jääkansia etuajassa.
Talvi on tehnyt tuloaan normaalia varhaisemmin koko Suomessa. Ilmatieteen laitoksen mukaan lokakuun ensimmäisten 20 päivän ajan sää on ollut ajankohtaan nähden hyvin kylmää suuressa osassa maassa. Vain Lapissa lokakuun lämpötila on ollut lähellä pitkän ajan keskiarvoja.
"Jännittävä juttu, että säätilassa tapahtui jyrkkä muutos heti kuukauden vaihteen tietämissä. Pysyvä korkeapaine on ohjannut matalat toisaalle. Ne ovat ohittaneet maamme heikentyneinä joko pohjoisen kautta tai sitten ne kulkeneet eteläistä reittiä. Jäämereltä tänne päässyt ilmamassa on ollut hyvin kylmää ja lisäksi säätyypissä on aivan viime aikoina ollut luonteenomaista heikkotuulisuus, mikä on painanut yölämpötilat harvinaisen matalalle", ylimeteorologi Anneli Nordlund sanoo.
Pyhäjärvellä
kylmintä: -20,1
Kaikkein kylmintä on ollut viimeisten viiden päivän aikana. Toistaiseksi elohopea on vaipunut alimmilleen laajasti lauantain ja sunnuntain vastaisina öinä. Koko maan alhaisin lämpötila mitattiin lauantaiyönä Oulun läänin Pyhäjärvellä, jossa pakkanen paukkui 20,1 asteen voimalla.
Nordlundin mukaan lämpötilaerot ovat olleet pitkäaikaiskeskiarvoihin verrattuna suuria varsinkin eteläisessä Suomessa. Viikonloppuna mitattiinkin ajankohdan paikkakuntakohtaisia kylmyysennätyksiä viimeisten 40 vuoden ajalta muun muassa Vihdissä, Hyvinkäällä, Lahdessa, Lammilla ja Niinisalossa. Kylmintä oli Karvian Alkkiassa, jossa lämpötila laski -18,6:een asteeseen.
Pohjoisempana kylmyysennätyksiä ei ole syntynyt. Esimerkiksi Kuusamossa lokakuun toistaiseksi alin pakkaslukema mitattiin Kiutakönkään havaintoasemalla 20:ntenä päivänä vuonna 1993, jolloin lukemaksi saatiin -26,6 astetta. Nordlundin mukaan se on myös läänin tähän saakka alhaisin lokakuun lukema viime vuosisadan alun jälkeen.
4-6 astetta normaalia kylmempää
Lokakuun 1.-20. päivän keskilämpötila vuonna 2002 on kaikkein alin maan etelä- ja keskiosassa sekä Oulun läänissä, kun tilastoja on tarkasteltu 1900-luvun alusta alkaen. Vuosien 1971-2000 keskiarvoon verrattuna nyt on ollut 4-6 astetta keskiarvoa kylmempää. Ajanjakson keskilämpötila oli rannikolla ja maan eteläosassa vain hieman nollan yläpuolella, muualla maassa mentiin pakkasen puolelle.
Ilmatieteen laitoksen noin sadan vuoden mittaustilastossa kaikkein kylmin lokakuu koko maassa on ollut vuonna 1992. Tuolloin etenkin loppukuu oli erityisen kylmä. Maan etelä- ja keskiosassa myös vuosina 1976, 1941 ja 1939 lokakuut olivat erittäin hyisiä. Maan pohjoisosassa vuoden 1992 lokakuun jälkeen seuraavaksi kylmin oli vuoden 1968 lokakuu.
Nordlundin mukaan meneillään oleva lokakuu saattaa nousta kaikkien aikojen tilastossa kärjen tuntumaan varsinkin Pohjois-Suomessa, sillä sääennusteet lupaavat ilmojen hieman leudontuvan lähipäivänä merkittävimmin vain maan eteläosassa. "Pohjoisessa pakkanen näyttäisi pitävän pintansa vielä ainakin tämän viikon."