Loimaan kaupunki ja Loimaan kunta ovat ottaneet ensimmäisen askeleen kuntien yhdistämiseksi. Loimaan kaupunginvaltuusto hyväksyi torstaina Loimaan kunnan esityksen selvitysmiehen määräämisestä tutkimaan mahdollisen yhdistymisen etuja ja haittoja.
Tarkoituksena on, että valtio määräisi kustannuksellaan henkilön, joka selvittäisi, mitä etuja ja haittoja Loimaiden asukkaille koituu, jos kunnista muodostetaan yksi kunta.
Loimaan kaupunginjohtaja Ilkka Vainio sanoo, että kaupunginvaltuuston myönteinen päätös lähetetään nyt Loimaan kunnalle tiedoksi, ja kaupunki jää odottamaan kunnan seuraavaa siirtoa.
Loimaiden kuntaliitosta yritettiin tosissaan jo 1990-luvun alussa, mutta silloin jo pitkällä ollut hanke kaatui pääasiassa Loimaan kunnan vastustukseen.