LM-ky­se­ly: Tu­han­net jäivät etä­töi­hin, mutta suur­yri­tyk­set säi­lyt­tä­vät­kin toi­mi­ti­lan­sa – "Sillä on iso mer­ki­tys, että on ole­mas­sa toi­mi­ti­lat, joihin tulla"

Lännen Median kyselyyn vastasi 15 Suomessa toimivaa suuryritystä. Yrityksistä vain kaksi kertoo tässä vaiheessa harkitsevansa toimitilojen supistamista.


Lännen Median kyselyyn vastanneista yrityksistä esimerkiksi Telia ei vähennä toimitilojaan. Uudessa pääkonttorissa Helsingin Pasilassa tilat on jo tehostettu: nimettyjä työpisteitä ei ole, ja yhden hengen neuvottelutilat mahdollistavat virtuaaliset kokoukset.
Lännen Median kyselyyn vastanneista yrityksistä esimerkiksi Telia ei vähennä toimitilojaan. Uudessa pääkonttorissa Helsingin Pasilassa tilat on jo tehostettu: nimettyjä työpisteitä ei ole, ja yhden hengen neuvottelutilat mahdollistavat virtuaaliset kokoukset.
Kuva: Arttu Laitala

Suomessa toimivissa suuryrityksissä ei toistaiseksi harkita merkittävästi toimitilojen vähentämistä koronakevään aikana käyttöön otetun etätyön vuoksi.

Lännen Media kysyi sähköpostikyselyllä 20 suuryritykseltä, harkitaanko toimitilojen vähentämistä. Kysely lähetettiin 15 suurimmalle pörssiyhtiölle eli Koneelle, Elisalle, UPM:lle, Wärtsilälle, Stora Ensolle, Valmetille, Keskolle, Outokummulle, Cargotecille, Fortumille, Nokialle, Konecranesille, Metso Outotecille, Nesteelle ja YIT:lle sekä lisäksi Nordealle, OP:lle, Postille, Telialle ja S-ryhmälle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä