Suomen jalkapallomaajoukkueen kapteeni Jari Litmanen ei halua spekuloida englantilaislehdistössä ollutta uutista siitä, että hän olisi vapaa siirtymään Liverpoolista muualle. Lauantaina Englannista levisi uutinen siitä, että Liverpoolin uusien hankintojen myötä hän olisi vapaa vaihtamaan seuraa ilman siirtokorvauksia.
- Ainoa asia, mikä on edelleen varma on se, että minulla on sopimusta jäljellä vuosi. Jos en tee jatkosopimusta, olen vuoden päästä vapaa siirtymään, Litmanen kommentoi huhuja.
Litmanen matkaa Liverpoolin mukana Sveitsiin leirille ja perjantain valmistavassa ottelussa Ranskassa Le Havrea vastaan hän pelasi 60 minuuttia. Litmanen valittiin ottelussa kentän parhaaksi pelaajaksi.
- Kaikki terveenä olleet pelaajamme saivat minuutteja, Litmanen kertasi Milan Barosin osumalla 1-0 Liverpoolin voittoon päättynyttä ottelua.