Jari Litmanen palasi parin ottelun tauon jälkeen odotetusti Ajaxin avausmiehistöön sunnuntain kärkikamppailuun Feyenoordin De Kuipilla. Litmanen oli vahvasti mukana ratkaisemassa tärkeää vierasvoittoa. Suomen maajoukkuekapteeni viimeisteli Zlatan Ibrahimovicin ja Wamberton esityöstä Ajaxin toisen osuman juuri ennen taukoa.
Huolimatta Feyenoordin kavennuksesta toisella jaksolla pisteet matkasivat Ajaxin mukana Amsterdamiin lukemin 1-2. Litmanen tuli vaihtoon toisella puoliajalla 73. minuutin pelin jälkeen. Petri Pasaselle peliminuutteja ei sunnuntaina kertynyt.
Maalintekijöiden joukkoon nimensä kirjasi myös Heerenveenin Mika Nurmela. Hän paukautti avausjaksolla rangaistuspotkusta johto-osuman Willem II:ta vastaan 1-1-tasapeliin päättyneessä ottelussa.
Hollannin sarjakärjessä ovat tasapistein Ajax ja PSV. Molemmat ovat toistaiseksi kärsineet pistemenetyksiä vain yhden tasapelin verran.