Lisogor vie­lä­kin Pih­la­van edellä

Riesa Ukrainan Oleg Lisogor on hallinnut viime ajat miesten 100 metrin rintauintia.

Huipun tuntumassa. Jarno Pihlava sai palkintokaappiinsa jälleen yhden pronssin lyhyellä radalla.
Huipun tuntumassa. Jarno Pihlava sai palkintokaappiinsa jälleen yhden pronssin lyhyellä radalla.
Kuva: kimmo mäntylä/lehtikuva

Riesa

Ukrainan Oleg Lisogor on hallinnut viime ajat miesten 100 metrin rintauintia. Näin kävi myös Riesan EM-altaassa perjantaina, kun hän voitti matkan EM-kultaa toisena vuotena perätysten. Pihlava oli tällä kertaa kolmas edellään Ranskan Hugues Duboscq. Mitali oli raisiolaiselle ensimmäinen henkilökohtainen lyhyen radan EM-tasolla.

Viime keväänä Moskovan MM-altaassa Pihlava voitti niin ikään pronssia, ja vuosi sitten Antwerpenissä hän oli viides.

Pihlava lupasi jo perjantain välierän jälkeen, että mitalikolmikko on Lisogor, Dubuscq ja hän. Raisiolainen tiesi hyvin tilanteen. Lisogorin voittoaika 59,09 on sama kuin Pihlavan SE. Dubuscq oli toinen 59,18 ja Pihlava seuraavana syksyn parhaalla ajallaan 59,49.

"Odotin puolta sekuntia tätä parempaa aika, mutta voimat loppuivat. Viimeisellä 15 metrillä ei enää ollut voimia painua ohi", Pihlava sanoi.

Kesällä Berliinissä Pihlava sijoittui 100 metrillä pitkällä radalla EM-kisoissa neljänneksi ja harmitteli sijaansa aika lailla. Mestari oli tuolloin Lisogor. Keväällä Moskovassa hän ui MM-pronssia ajalla 59,22 edellään jälleen Lisogor. Sama ukrainalainen voitti matkan myös vuosi sitten Antwerpenissä.

"Olen väsynyt pitkien maailmancupmatkojen takia, ja sen takia hyvin tyytyväinen voitosta", Lisogor sanoi.



Levon kautta
kunto kohenee


Pihlava oli vielä ennen Riesan kisojen alkua huolissaan, sillä viikko sitten Ranskan Antibesissä hänen uintinsa ei kulkenut odotetulla tavalla.

"Tuli mieleen lentää suoraan Suomeen, mutta lentolippuja oli vain yksi ja piti tulla tämän kautta", Pihlava kertoi.

"Juttelin valmentajan kanssa, ja päätimme, että ei anneta periksi liian aikaisin."

Pihlava huolestui, koska hänen aikansa Ranskassa eivät olleet odotetun hyviä.

"Ranskan ajat olivat yllätys (1.00 ja 2.10). Muutamassa päivässä tapahtui kuitenkin muutos, ja kuntoni on kohentunut joka päivä. Levon kautta tämä on tapahtunut", Pihlava kertoi.

Pihlava onnistui myös ensimmäisen kerran urallaan sellaiseen temppuun, että ui finaalissa nopeammin kuin välierässä.

"Onnistuin oikein hyvin säästämään voimia ja keskittymään finaaliin. Uinti tuntui hyvältä."

Pihlava on toisella päämatkallaan 200 metrillä tilastoykkönen ajallaan 2.07,61, ja uskoo mahdollisuuksiinsa myös sillä matkalla.

"Euroopan mestari Berliinistä Rummolo on varmasti kova myös täällä", Pihlava mietti sunnuntain kisaa.



Välimaa pettyi
sijoitukseensa


Tero Välimaa oli pettynyt seitsemänteen sijaansa 100 metrin perhosuinnissa. Hänellä piti olla oivat mahdollisuudet kamppailla vaikka mitalista, mutta toisin kävi. Välimaa hyytyi huonojen käännösten takia loppukilpailussa seitsemänneksi ajalla 52,51.

"Vielä verryttelyssä tunne oli tosi hyvä, ja minulla oli ennen kisaa sopiva jännityskin päällä, ja sitten kilpailussa pintautumiset käännösten jälkeen eivät onnistuneet ollenkaan. Tulen pintaan kuin pullonkorkki, kun pitäisi tulla vauhdilla", Välimaa harmitteli.

"Pitää jostain katsoa, miten tuo Rupprath sen tekee. Minulla meni kaikki käännökset pilalle", Välimaa pohti.

Rupprath oli loppukilpailussa ylivoimainen.

Välimaa on kamppaillut on ongelman parissa pitkään.

"Olen yrittänyt niitä harjoitella, mutta turha niitä on ajatella liikaa, ettei mene ihan sekaisin. 200 metrillä käännöksiä on aika lailla", Välimaa pohti lauantain kisaansa.

Ilmoita asiavirheestä