Etelä-Ruotsissa sijaitsevassa Malmössä lisääntynyt antisemitismi on kärjistynyt niin pahaksi, että jotkut juutalaiset ovat päätyneet muuttamaan pois kaupungista.
Skånen poliisin mukaan juutalaisiin kohdistuneiden rikosten määrä kaksinkertaistui alueella viime vuonna. Juutalaisvastaisuus on ilmentynyt muun muassa uhkailuna ja koulukiusaamisina. Juutalaisten vanha hautausmaa joutui palopommien kohteeksi viime vuoden alussa.
Tilanne on johtanut siihen, että monet juutalaiset eivät uskalla näyttää kaduilla avoimesti uskoaan. Myös jumalanpalvelusten turvatoimia on kiristetty.
Marcus Eilenbergille, 32, lisääntynyt antisemitismi oli laukaiseva tekijä perheen päättäessä muuttaa pois Malmöstä. Ennen kaikkea hän on huolissaan pienten lastensa tulevaisuudesta. Uutta kotia ei haeta Ruotsista, vaan perhe suuntaa toukokuussa Israeliin. Hän ei usko kehityksen kääntyvän parempaan suuntaan.
- Tukholmassa tai Göteborgissa tilanne on nyt parempi, mutta tulevaisuudessa ongelma voi hyvinkin levitä myös muualle Ruotsiin, Eilenberg sanoi STT:lle.