SDP:n puheenjohtajaehdokkaille pyritään järjestämään vielä muutama yhteistilaisuus ennen ensi kesäkuun puoluekokousta. Asiasta sovittiin keskiviikkona, kun SDP:n piirien toiminnanjohtajat olivat koolla Helsingissä.
Järjestösihteeri Vesa Maurialan mukaan tähtäimessä on yksi tai kaksi tilaisuutta jo aiemmin sovitun yhden lisäksi. Ajankohdista neuvotellaan lähiaikoina puheenjohtajakilvan kaksikon eli pääministeri Paavo Lipposen ja ulkoministeri Erkki Tuomiojan kanssa.
Toistaiseksi varmaa on vain se, että Lipponen ja Tuomioja osallistuvat yhdessä Helsingissä 25. toukokuuta pidettävään tilaisuuteen, jossa paikalliset puoluekokoukseen valitut edustajat käsittelevät kokousasioita.
Tavoitteena on, että kaksikko olisi yhdessä paikalla kerran myös keskisen Suomen sekä pohjoisen Suomen kokousedustajien yhteistapaamisissa.
Yhtenä vaihtoehtona oli esillä 27. huhtikuuta, jolloin Länsi-Suomen läänin kokousedustajille on jo sovittu yhteistilaisuus.
Puoluekokousedustajat eivät kuitenkaan tule näkemään istuvan puheenjohtajan ja hänen haastajansa väittelytilaisuutta tai paneelikeskustelua.
Maurialan mukaan lähtökohtana on, että tilaisuuksissa käsitellään yleisiä puoluekokousasioita, ja ehdokkaat ovat keskustelussa mukana. Tarkoitus on myös, että puoluekokousedustajien lisäksi tilaisuudet olisivat avoimia tiedotusvälineille.
Erityisesti Tuomiojan kannattajat ovat vaatineet lisää ehdokkaiden yhteistilaisuuksia ja pitäneet asiaa esillä. Lipposen on tulkittu olevan vähemmän innostunut niistä.
Keskiviikkona selvisi myös, ketkä ovat SDP:n kesäkuun puoluekokouksen kolme ja puoli sataa virallista kokousedustajaa.
Heistä noin kaksi kolmannesta valittiin piirijärjestöissä jäsenäänestyksellä. Muutamissa piireissä valinnasta selvittiin ns. sopuvaalilla.