Lip­po­nen: Työt­tö­myys pai­net­ta­va viiteen pro­sent­tiin

Pääministeri Paavo Lipponen toivoo työttömyyden painuvan viiteen prosenttiin tai jopa sen alle. Lipponen kertoo aamun Turun Sanomissa lähteneensä kokoamaan laajaa rintamaa, jossa useat tahot sitoutuisivat painamaan työttömyyttä alas.

Pääministeri Paavo Lipponen toivoo työttömyyden painuvan viiteen prosenttiin tai jopa sen alle.

Lipponen kertoo aamun Turun Sanomiin kirjoittamassaan kolumnissa lähteneensä kokoamaan laajaa rintamaa, jossa etujärjestöt, kunnat ja valtiot sitoutuisivat kukin omilla toimillaan painamaan työttömyyden viiteen prosenttiin vuosikymmenen loppuun mennessä.

"Työryhmän puheenjohtajuuteen osoitettu mielenkiinto on ollut kiitettävää", kirjoittaa Lipponen.

Työllisyyden syvällisempi pohdinta on Lipposen mukaan tarpeen sen vuoksi, että talouden raju rakennemuutos on takanapäin ja kilpailukyvystä huolehtiminen vaatii uutta ajattelua.

Lipponen lupaa, että selvitystyön lopputulokset otetaan välittömästi käsittelyyn.

Lipponen lupaa, että hallitus toimii työllisyyden hyväksi työryhmistä riippumattakin ja seuraavat suuret ratkaisut tehdään budjettiriihessä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä