Lippo ja Alas­mä­ki sopivat

Pelinjohtaja Jari Alasmäki ja Oulun Lippo ovat sopineet palkkasaatava- ja sopupelivahinkokiistansa. Osapuolet eivät kerro sopimuksen sisällöstä mitään julkisuuteen.

Tyytyväisenä eteenpäin. Jari Alasmäki on tyytyväinen saavutettuun sopuun. Hän ei suostu kertomaan mitään yksityiskohtia sopimuksesta.
Tyytyväisenä eteenpäin. Jari Alasmäki on tyytyväinen saavutettuun sopuun. Hän ei suostu kertomaan mitään yksityiskohtia sopimuksesta.

Pelinjohtaja Jari Alasmäki ja Oulun Lippo ovat sopineet palkkasaatava- ja sopupelivahinkokiistansa. Osapuolet eivät kerro sopimuksen sisällöstä mitään julkisuuteen.

"Virheitä on varmasti tehnyt yksi jos toinenkin. Tämä pitää myöntää. Minusta oli parempi tehdä asiassa sovinto, kun aikaakin on jo kulunut tapahtumista niin kauan. Koen tärkeänä, että katse on eteenpäin. Näin koki myös Lippo", toteaa Jari Alasmäki.

Koskenkorvan Urheilijoiden pelinjohtajana tämän kauden alusta toiminut ja oikeustiedettä kaksi lukukautta Helsingin yliopistossa opiskellut Jari Alasmäki vaati Lipolta palkkasaataviaan noin 25 200 euroa.

Lippo vaati puolestaan Jari Alasmäeltä 98 019 euron korvauksia syksyn 1998 sopupelien aiheuttamista mainos-, kenttämyynti- ja pääsylipputulojen menetyksistä.

Jari Alasmäki oli kaudella 1998 kultaa voittaneen Lipon joukkueen pelinjohtaja. "Olen tosi mielissäni siitä, että Lipolta löytyi halua sopia asia. On hullua riidellä asioista, joista fiksut ihmiset voivat käydä asialliset neuvottelut", sanailee Jari Alasmäki.

Palkkasaatavakanteen nostivat Oulun käräjäoikeudessa ensimmäisenä kultajoukkueen pelaajista lukkari Jukka Holttinen ja superjokeri Juha Kalajanniska. Lippo jätti samansisältöisen vastakanteen myös heidän osaltaan.

Oulun käräjäoikeus velvoitti Lipon maksamaan Jukka Holttiselle 21 505 euroa ja Juha Kalajanniskalle 15 117 euroa ja poisti palkkasaatavista sopupelien aikaiset palkat.

Lisäksi käräjäoikeus määräsi pelaajat korvaamaan Lipolle sopupelien aiheuttamista vahingoista kummankin 8 409 euroa. Osapuolet valittivat päätöksestä Rovaniemen hovioikeuteen.

Myöhemmin kanteen jättivät Jari Alasmäen lisäksi Janne Vuorinen ja Riku Kytösalmi. Lippo jätti vastakanteen myös heidän osaltaan. Kiistassa on pidetty valmisteluistunnot ja sopuratkaisua on yritetty saada aikaiseksi, mutta toistaiseksi tuloksetta.

Lipon johto arvioi palkkasaatavien kokonaissummaksi yli 500 000 euroa. Sopupelin aiheuttaman vahingon se arvioi yli puolta suuremmaksi.

Ilmoita asiavirheestä