Pääkirjoitus

Lin­tuinf­luens­san tark­kai­lu toimi

Tavallisissa oloissa lokkien sairastuminen Oulussa ei olisi herättänyt mitään erityistä huomiota.

Tavallisissa oloissa lokkien sairastuminen Oulussa ei olisi herättänyt mitään erityistä huomiota. Satunnaisia kuolleita lokkeja ei ole tutkittu tai laskettu. Nyt mahdollinen lintuinfluenssalöydös tehtiin, koska seurantaa on kiristetty myös Suomessa Aasiassa leviävän vaarallisen taudin vuoksi.

Maa- ja metsätalousministeriön tiedote sai monet säpsähtämään, sillä sanalla lintuinfluenssa on kohtalokas kaiku Aasian viimeaikaisten uutisten vuoksi. Kuitenkin luonnonvaraisissa linnuissa esiintyy usein taudin muita virustyyppejä, jotka eivät ole ihmisille mikään erityinen riski. Aasian vaarallinen H5N1 -virustyyppi ei ole Euroopassa, ei ainakaan vielä. On epätodennäköistä, että vaarallinen tautimuoto ilmestyisi äkkiarvaamatta Suomeen.

Mikäli kuolleita lintuja maastosta löytyy, riittää normaali varovaisuus. Niitä ei hygieniasyistä muutenkaan kannata käsitellä. Oulussa tiedottamisen alkuvaiheessa oli vaara väärien ja liikaa huolta aiheuttavien mielikuvien lähdöstä liikkeelle.

Silti viranomaisten varovaisuuteen on kaikki syyt. Lintuinfluenssaa on pidettävä jatkuvasti silmällä, ja Oulun löydökset kertovat lähinnä siitä, että seuranta toimi hyvin ainakin tällä kertaa.

Vaarallinenvirustyyppi on jatkanut Aasiassa ja nyt myös Venäjällä leviämistään, vahvoistakin varotoimista huolimatta. Riskit kohdentuvat lähinnä sellaisille alueille, joissa siipikarja on paljon ulkona ja missä ihmiset ja linnut ovat paljon kosketuksissa toisiinsa. Läntisen Euroopan alueella välitön huoli liittyy viruksen leviämiseen muuttolintujen mukana, mutta sitä pidetään ainakin toistaiseksi hyvin etäisenä mahdollisuutena.

Useita kymmeniä ihmisiä on Aasiassa kuollut tautiin, mutta toistaiseksi tartunnat ovat tapahtuneet linnuista suoraan ihmisiin. Varsinainen riski on siinä, että jossain päin maailmaa tämä virus muuttaisi muotoaan ihmisestä ihmiseen tarttuvaksi. Silloin käsillä voi nopeasti olla hyvin vakava maailmanlaajuinen epidemia.

Tämä on se syy, jonka vuoksi vaarallisen lintuinfluenssan leviäminen on herättänyt asiantuntijoissa suurta huolta. Mitä pidempään virus on liikkeellä ja mitä useammat ihmiset saavat tartunnan, sitä suurempi on viruksen muuttumisen mahdollisuus.

Rokotteet, seuranta ja muu valmiusjärjestelmä on saatava kuntoon etukäteen. Jos virus lähtee leviämään epidemiana, on reagointiaika hyvin pieni.

paakirjoitus@kaleva.fi