Venäjän lintuinfluenssaepidemia on aiheuttanut huolta Suomessakin, mutta Eläinlääkintä- ja elintarviketutkimuslaitoksen (Eela) asiantuntijan mukaan taudin nopea leviäminen maahamme on epätodennäköistä.
"Lintuinfluenssa voi levitä nopeasti lähinnä muuttolintujen mukana, mutta niiden reitit eivät mene Suomen yli. Reittejä suuntautuu kyllä muualle Eurooppaan. Tietysti, jos epidemiaa ei saada kuriin Venäjällä, tauti voi hiljalleen levitä myös Suomen rajoille", arvioi erikoiseläinlääkäri Christine Ek-Kommonen Eelasta.
Hän huomauttaa, että Venäjän tapaukset eivät ole paljon lähempänä Suomea kuin Aasian epidemia-alueet. Suurta lisähuolen aihetta ei siis Suomessa ole.
EU:n jäsenmaissa kartoitetaan parhaillaan lintuinfluenssaa. Kartoitus koskee sekä siipikarjaa että luonnonlintuja.
Suomessa ei ole löydetty yhtään lintuinfluenssavirusta EU-jäsenyyden aikana. Vuosina 1976-1978 tehdyssä keräyksessä virus eristettiin yhdestä sinisorsasta.
Muualla Euroopassa tautia on esiintynyt Suomea enemmän. Esimerkiksi Italiassa on ollut viime vuosina tartuntoja.
Euroopassa tauti ei ole levinnyt ihmisiin kuten Aasiassa, jossa siipikarjan läheinen jokapäiväinen kontakti ihmisiin on taudin riskitekijä.
Ek-Kommonen huomauttaa, että hänen tietojensa mukaan Venäjällä tautia on esiintynyt pääosin luonnonlinnuilla. Tämä vähentää ihmisiin kohdistuvaa vaaraa.
"Ei ole näyttöä siitä, että sairaus olisi tarttunut luonnonvaraisista linnuista ihmisiin."