Lin­nuil­la vuoden kii­rei­sin aika

Kun ihmiset lomailevat, linnuilla on meneillään vuoden kiireisimmät päivät.Kasvavat poikaset vaativat ruokaa ja emojen aika kuluu poikasten ruokkimisessa.

Kun ihmiset lomailevat, linnuilla on meneillään vuoden kiireisimmät päivät. Kasvavat poikaset vaativat ruokaa ja emojen aika kuluu poikasten ruokkimisessa. Lintujen kiireistä kertoo BirdLife Suomi ry.

Varislintujen ja pöllöjen poikaset osaavat Etelä-Suomessa jo lentää. Talitiaiset ja pajusirkut hautovat nyt toista pesyettään.

Hyönteissyöjillä taas on vielä munat tai pienet poikaset pesässä. Niistä västäräkkien ja punarintojen poikasia näkee jo maastossa. Myös tiaisten poikueet näkyvät tai ainakin kuuluvat – poikueet paljastavat itsensä voimakkaalla ääntelyllä.

Kahlaajista viklot ja lirot muuttavat jo kohti etelää. Korkeapaineisella säällä ne eivät kuitenkaan juurikaan laskeudu matkalla ja muutto voi livahtaa huomaamatta ohitse.

Laululinnut pitävät edelleen aamukonserttejaan. Kuumimpana aikana päivällä mikään laji ei laula kovin aktiivisesti, mutta illalla laulu alkaa uudelleen.

Öisin laulavat ainakin ruisrääkät, kerttuset ja sirkkalinnut. Pikkukäpylinnut ovat yksi heinäkuun alun kuuluvimmista lajeista.

Ilmoita asiavirheestä