Helsingin Linnanmäen huvipuisto saa kesällä oman Sea Life -merimaailmakeskuksensa. Läpi vuoden auki pidettävässä meriakvaariossa voi tutustua sekä kotimaisiin että tropiikkisiin mereneläviin.
"Toivomme merimaailmakeskukseen erityisesti lapsia ja koululaisia. Järjestämme opastettuja vierailuja, joiden tueksi on laadittu oppimateriaalia. Koululaisvierailuja varten rakennetaan oma luokkahuone", kertoo Helsingin Sea Lifen johtaja Allan Malmström keskuksen toiminnasta.
Merimaailmakeskus on Lasten Päivän Säätiön ja brittiläisen Merlin Entertainments Ltd:n yhteishanke. Sen tarkoituksena on tarjota paitsi elämyksiä myös tietoa meristä ja niiden suojelemisesta.
Euroopassa toimii yhteensä 13 Sea Life -keskusta, joihin tutustuu vuosittain noin 3,5 miljoonaa ihmistä.