Jääkiekon MM-kisojen Suomen edustusmiehistö alkaa muotoutua lopulliseen kokoonpanoonsa. Lauantaina Göteborgissa leimattiin hyökkääjä Juha Lindin ja puolustaja Marko Tuulolan MM-kisapassit.
Lindin ja Tuulolan MM-pelipaikat varmistuivat lauantaina aamuyöstä, kun San Jose Sharks pudotti NHL:n läntisen lohkon puolivälierissä jatkosta Phoenix Coyotesin. Voitto tiesi sitä, että San Josen Teemu Selänteen NHL-kausi jatkuu pitkälle kevääseen. Näin Lindille tuli MM-joukkueessa käyttöä.
MM-turnauksen ensikertalainen Tuulola saa tilaisuutensa, koska NHL:ssä pudonneessa Phoenixissa pelanneet suomalaispuolustajat Teppo Numminen ja Ossi Väänänen eivät ole halukkaita lähtemään MM-Ruotsiin.
Lind tulee lauantain Ukraina-avauspelissä Suomen joukkueen nelosketjun oikeaksi laitahyökkääjäksi Vesa Viitakosken ja Raimo Helmisen seuraksi. Myös Tuulola on pelikelpoinen lauantai-iltana kello 20 Suomen aikaa alkavassa ottelussa. Suomen 23 pelaajan MM-ryhmästä leimaamatta ovat enää maalivahti Kari Lehtosen ja hyökkääjä Lasse Pirjetän kisapassit.