Pääkirjoitus

Likud turvasi tuttuun

Israelia pääministerinä 90-luvun lopulla johtanut Benjamin Netanjahu palaa Likud-puolueen johtoon.

Israelia pääministerinä 90-luvun lopulla johtanut Benjamin Netanjahu palaa Likud-puolueen johtoon. Hän kukisti pahimman kilpakumppaninsa, ulkoministeri Silvan Shalomin niin selkeästi, että Shalom onnitteli voittajaa jo ennen lopullisten tulosten julkistamista. Netanjahu sai äänistä 47, Shalom 32 prosenttia.

Netanjahu tunnetaan kovan linjan oikeistolaisena. On turha odottaa, että hän jatkaisi pääministeriksi päästessään juuri miltään osin Ariel Sharonin linjaa, johon kuului myös joistakin palestiinalaisalueilla sijaitsevista siirtokunnista luopuminen.

Voitettuaan täpärästi vuoden 1996 vaalit Netanjahu karsi kaikki edeltäjiensä sovinnolliset elkeet Israelin politiikasta. Hän vaati palestiinalaisilta täydellistä luopumista väkivallasta ennen kuin heille luovutettaisiin yhtään aluetta. Natanjahu ei ole pehmennyt vuosina, jotka joutui seuraamaan valtakunnan politiikkaa sivusta. Pääministerin paikkaa tavoitellessaan Netanjahu joutuu kuitenkin paljon kovempaan otteluun kuin joutui valittaessa Likudin johtajaa.

Tuoreen mielipidemittauksen mukaan Likudista eronneen pääministeri Ariel Sharonin perustama uusi keskustalainen puolue on pongahtanut suosion kärkeen. Se saisi 42 paikkaa maan 120-jäseniseen parlamenttiin, jos vaalit pidettäisiin nyt.

Likud joutuisi tyytymään 13 paikkaan, kun sillä on tällä hetkellä 40 kansanedustajaa. Myös työväenpuolue on Likudin edellä. Sen suosioksi mitattiin paikoiksi muutettuna 22 kansanedustajaa.

Sharon saattaa työväenpuolueen tuella jättää Netanjahun yhä ulos hallituksesta. Sharonin oikutelleen terveydentilan kehitys vaikuttaa kuitenkin paljon asiaan.