Maarianhamina Maakuntaneuvos Roger Nordlund pitää erittäin yllättävänä ja valitettavana sisäministeriön aikomusta tehdä tutkintapyyntö Ahvenanmaan raha-automaattiyhdistyksen PAFin pelitoiminnasta.
Nordlundin mielestä on aivan uutta, että kaksi lainkäyttövallan edustajaa samasta maasta ryhtyy tekemään toisistaan ilmoituksia poliisille. Luvan PAFin pelitoiminnalle on antanut nimenomaan Ahvenanmaan maakuntahallitus, joten tutkintapyyntö pitäisi tehdä siitä.
Maakuntahallitus vastasi viime torstaina ministeriön kysymykseen siitä, mitä se aikoo tehdä saadakseen PAFin noudattamaan lakia. Vastaus kuului, että ahvenanmaalaisten mielestä lakia jo noudatetaan.
PAFin toimitusjohtajan Lars Porkon mukaan ahvenanmaalaiset vetoavat Euroopan unioniin, jos keskusrikospoliisi vie pelikiistan taas kerran tuomioistuimeen. Hänen mukaansa PAF noudattaa nyt lakia. Se lopetti kielletyn markkinoinnin jo vuonna 2001. Sisäministeriö vaatii lisäksi, ettei mantereella asuvia saa rekisteröidä pelaajiksi nettipeleihin. Tähän ahvenanmaalaiset eivät ole myöntyneet.