Lii­kun­ta- ja tai­deai­ne­luok­kia ajetaan alas sääs­tö­jen takia

Monessa kunnassa aiotaan säästää koulujen musiikki-, kuvaamataito- ja liikuntaluokista.

Monessa kunnassa aiotaan säästää koulujen musiikki-, kuvaamataito- ja liikuntaluokista. Esimerkiksi Oulun kaupungin ensi vuoden talousarvioesityksessä ehdotetaan, että kaikki alakoulujen erikoisluokat lakkautetaan. Myös ainakin Jyväskylässä, Seinäjoella ja Lappeenrannassa lakkautukset ovat olleet esillä.

Opettajajärjestö OAJ:n mukaan kunnat säästävät lisäksi vaikeuttamalla erikoisluokkien toimintaa ja valinnaisaineiden ottamista. Tämä tapahtuu esimerkiksi nostamalla vaaditut ryhmäkoot niin suuriksi, että ryhmiä ei tarvitse perustaa.

Oulussa erikoisluokkien lakkautussuunnitelmia perustellaan alueellisella tasa-arvolla. Erikoisluokkia on aiemminkin kritisoitu nimenomaan tasa-arvonäkökulmasta - mutta ei alueellisen tasa-arvon puutteen takia, vaan niitä on pidetty elitistisinä.

Tutkimusten mukaan niille valikoituukin lapsia, joiden vanhemmat ovat korkeasti koulutettuja. Kun OAJ kysyi kansalaisilta Tulevaisuuskoneessaan, pitäisikö erikoisluokat lakkauttaa epätasa-arvon vuoksi, alle kymmenesosa vastaajista oli täysin tai osin sitä mieltä.

Moni uskoo, että erikoisluokka voi parantaa lapsen menestystä ja motivaatiota koulua kohtaan.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä