Lii­ga­kär­ki ta­soit­tui

Lauantain viiden ottelun liigakierros tiivisti kamppailua liigan keulilla. Kärkikolmikko on nyt kolmeen pisteen sisällä, koska piikkipaikalla oleva Tappara hävisi, toisena ja kolmantena olevat majailevat HPK ja Jokerit voittivat samaan aikaan omat ottelunsa.

Lauantain viiden ottelun liigakierros tiivisti kamppailua liigan keulilla. Kärkikolmikko on nyt kolmeen pisteen sisällä, koska piikkipaikalla oleva Tappara hävisi, toisena ja kolmantena olevat majailevat HPK ja Jokerit voittivat samaan aikaan omat ottelunsa.

Kärpät jatkoi kierroksella vakuuttavia esityksiään. Oululaisjoukkue on napannut nyt viimeisistä 13 ottelustaan vähintään yhden sarjapisteen mukaansa. Pidemmälläkin aikajaksolla Kärppien meno on ollut varsin murskaavaa: viimeisistä 22 kamppailustaan joukkueella on tilillään ainoastaan yksi täysin pisteetön mittelö.

Lauantaina Oulun Raksilan hallissa sarjakärki Tappara oli yllättäen täysin aseeton vikkeläkinttuisten isäntien pyörityksessä. Silmiinpistävää oli myös se, että liigan kovimpiin hyökkäystrioihin kuuluva Marko Ojanen – Janne Ojanen – Jani Hassinen hävisi tasakentällisin oman osuutensa peräti 0–4.

Voittonsa ansiosta oululaisjoukkue kipusi jälleen sarjataulukossa neljänneksi. Kärppien nuori laitahyökkääjä Pekka Saarenheimo laukoi ottelussa ensimmäisen liigaosumansa.

Ilveksen kanadalaisvahvistus David Nemirovskyn seitsemän ottelun mittainen pisteputki katkesi, kun Jokerit kävi hakemassa täydet sarjapisteet Tampereen Hakametsän hallista. Perjantainen jatkoaikavoitto HIFK:sta ei näyttänyt enää painavan jokeripelaajien jaloissa, vaan Ilves oli jo seuraavana päivänä suhteellisen helppo pala purtavaksi helsinkiläisille.

Lukko voitti ensimmäisen kerran tämän vuoden puolella. Kynsin ja hampain viimeisistä jaossa olevista pudotuspelipaikoista taisteleva JYP joutui nöyrtymään Rauman Äijänsuon hallissa tiukan taiston jälkeen 3–4-lukemin. JYPin Petr Ton näyttää viihtyvän tappiosta huolimatta varsin hyvin lukkopuolustuksen seassa, sillä hän iskenyt tällä kaudella Lukkoa vastaan peräti yhdeksän osumaa. Voitto oli Lukolle tämän kauden ensimmäinen JYPistä.

HPK:n Teemu Aalto laukoi kaksi helpohkoa maalia ohi TPS:n maalia vartioineen Fredrik Norrenan. HPK kaappasi sarjapisteet kotihallissaan Aallon maalien turvin. Pelicans haki odotetusti sarjapisteet liigajumbo SaiPan kotikaukalosta.

Ilmoita asiavirheestä