Le­vy­jät­ti BMG osti Zen Garden -pien­yh­tiön

Levyjätti BMG on ostanut suomalaisen Zen Garden -pienlevy-yhtiön osakekannan Kari Hynniseltä.

Levyjätti BMG on ostanut suomalaisen Zen Garden -pienlevy-yhtiön osakekannan Kari Hynniseltä. Zen Gardeninsta tulee BMG:n tuotemerkki, jonka alla julkaistaan muun muassa Egotrippi-yhtyeen albumit.

BMG sanoo vahvistavansa asemaansa kotimaisen musiikin tuottajana ja ottavansa Hynnisen palkkalistoilleen. "Saamme joukkoomme lisää loistavia artisteja ja ennen kaikkea Kari Hynnisen osaamisen", sanoo BMG Finland Oy:n toimitusjohtaja Niko Nordström.

Aiemmin Hynninen on tehnyt BMG:lle töitä konsulttina oman yhtiönsä johtamisen ohella.

Vuonna 1993 perustetun Zen Garden Oy:n tallissa ovat levyttäneet muun muassa Apocalyptica, Egotrippi, Ville Pusa ja Kingston Wall.

BMG Finland Oy on osa saksalaislähtöistä Bertelsmann-mediakonsernia. BMG:n kansainvälisiä artisteja ovat esimerkiksi Dido, Eros Ramazzotti ja Whitney Houston.

Yhtiön suomalaistuotantoa edustavat muun muassa HIM, Anssi Kela, JS16 ja Janne Tulkki.

Ilmoita asiavirheestä