Len­to­mat­kus­ta­jan ken­gis­tä löytyi rä­jäh­tei­tä

Pariisista Miamiin matkalla ollut American Airlinesin matkustajakone teki lauantaina hätälaskun Bostoniin sen jälkeen, kun erään matkustajan kengistä oli löytyn

Pariisista Miamiin matkalla ollut American Airlinesin matkustajakone teki lauantaina hätälaskun Bostoniin sen jälkeen, kun erään matkustajan kengistä oli löytynyt räjähdysainetta. Asiasta kertoivat Yhdysvaltain ilmailuviranomaiset.

Lentokoneen henkilökunta ja matkustajat kävivät miehen kimppuun kesken lennon, kun tämä ilmeisesti yritti sytyttää kengissään olevat räjähteet. Mies saatiin lyhyen kamppailun jälkeen aisoihin, ja Yhdysvaltain ilmavoimien hävittäjät saattoivat koneen Bostoniin.

Bostonissa liittovaltion poliisi FBI pidätti miehen, joka teki matkaa väärennetyllä brittiläisellä passilla. Viranomaisten mukaan mies on ilmeisesti kotoisin Lähi-idän alueelta.

Tutkimuksissa kävi ilmi, että kengissä olleet räjähteet olisivat aiheuttaneet huomattavaa tuhoa koneessa.

Ilmoita asiavirheestä