Ammattilentäjien koulutusta varten perustetaan Suomeen uusi oppilaitos Poriin. Valtio, Finnair Oyj ja Porin kaupunki allekirjoittivat Suomen Ilmailuopisto Oy -nimisen yhtiön osakassopimuksen opetusministeriössä keskiviikkona.
Sopimus merkitsee, että Porissa jo toimiva Finnairin ilmailuopisto muuttuu ammattilentäjien valtakunnalliseksi opinahjoksi. Suomen Ilmailuopiston on määrä ottaa ensimmäiset opiskelijansa vuonna 2003.
"Uuden opiston keskeinen tavoite on saada ammattilentäjien koulutus mahdollisimman tasaiseksi ja tarpeita vastaavaksi. Tähän asti lentäjäkoulutus on ollut poukkoilevaa ja välillä on törmätty yllättävään lentäjäpulaan. Myös lentäjien ikärakenne on ollut erikoinen", linjaa opetusministeriön opetusneuvos Seppo Niinivaara.
"Opiston on määrä palvella kaikkia Suomen lentoyhtiöitä, ei ainoastaan Finnairia", Niinivaara tähdentää.
Suomen Ilmailuopistoon on tarkoitus ottaa vuosittain 75 uutta opiskelijaa.