Nyrkkeilyn raskaan sarjan entinen maailmanmestari Lennox Lewis on valmis ottelemaan Vladimir tai Vitali Klitshkoa vastaan, jos hänelle tarjotaan sata miljoonaa dollaria. 48-vuotias Lewis on otellut viimeksi vuonna 2003, jolloin hän kukisti Vitali Klitshkon teknisellä tyrmäyksellä oltuaan ottelun alkuvaiheissa vaikeuksissa.
Lewis vieraili viikonvaihteessa Moskovassa, missä hän seurasi Vladimir Klitshkon voittoa Aleksandr Povetkinista. Lewisin mukaan hänelle tarjottiin Moskovassa 50 miljoonaa dollaria paluusta ottelemaan jompaakumpaa Klitshkoa vastaan.
- Hintalappu on se, mistä keskustellaan. Olen ilmoittanut olevani valmis puolessa vuodessa ja olen jo aloittanut valmistavan harjoittelun, Lewis kertoi.
Jos Lewis palaa kehään ja voittaa jommankumman Klitshkon veljeksistä, hänestä tulisi kaikkien aikojen vanhin raskaan sarjan maailmanmestari. George Foreman oli 48-vuotias voittaessaan MM-tittelin toisen kerran vuonna 1994.
Lewisin kertaalleen voittama Vitali Klitshko on 42-vuotias ja Vladimir Klitshko 37.