Lem­mik­kien hau­ta-pai­kat ky­syt­ty­jä

OULU Yhä useampi lemmikin omistaja haluaa eläimelleen hautapaikan pieneläinhautausmaalta.

Vapaaehtoistyötä . Sanginsuun pieneläinhautausmaan vastaava Mikko Lantto on ollut hautaamassa monia lemmikkejä. Hänen mukaansa lemmikin hautaaminen on monelle kova pala.
Vapaaehtoistyötä . Sanginsuun pieneläinhautausmaan vastaava Mikko Lantto on ollut hautaamassa monia lemmikkejä. Hänen mukaansa lemmikin hautaaminen on monelle kova pala.
Kuva: Laura Vuoma.


OULU
Yhä useampi lemmikin omistaja haluaa eläimelleen hautapaikan pieneläinhautausmaalta. Oulun eläinsuojeluyhdistyksen pieneläinhautausmaan hoitajan Mikko Lanton mukaan hautapaikkojen kysyntä on kasvanut viime aikoina voimakkaasti.

Kuuden toimintavuoden aikana Sanginsuun hautausmaalle on haudattu noin 3 000 eläintä. Lantto sanoo, että hautapaikkoja kysytään nykyään koko ajan enemmän.

"Eniten haudataan koiria ja kissoja. Lisäksi täällä on matelijoita, lintuja sekä ainakin yksi sika ja hevonen", hän mainitsee.

Tilaa eläinten viimeiseksi leposijaksi on yhteensä viisi hehtaaria. Toistaiseksi vapaana on yli puolet alueesta. Aikaisemmin Oulun seudun lemmikit haudattiin Hiiroseen noin hehtaarin laajuiselle hautausmaalle.

"Hiirosen alue täyttyi ja saimme lisää maata Sanginsuusta. Maaperältään Sanginsuu on paljon parempi paikka", Lantto sanoo.

Suurin osa lemmikeiden leposijoista on hyvin hoidettuja. Kivien reunustamille haudoille on istutettu kukkia ja asetettu erilaisia koriste-esineitä. Myös kehystetyt valokuvat muistuttavat edesmenneistä eläimistä. Osalla haudoista on kaiverrettuja hautakiviä. Lanton mukaan jouluna alue täyttyy kynttilöistä.

"Minulla on sellainen käsitys, että näitä hautoja hoidetaan paremmin kuin monien ihmisten hautoja", hän huomauttaa.

Lemmikin hautapaikan hinta vaihtelee 26-34 euron välillä. Paikka myydään aina kymmeneksi vuodeksi kerrallaan.

Kuolleen lemmikin voi myös polttohaudata. Viimeisen puolentoista vuoden ajan Tyrnävällä on toiminut pieneläintuhkaamo, jossa on tuhkattu noin kaksi tuhatta lemmikkiä. Hinnat vaihtelevat 18-95 euroon eläimen painon mukaan.

Lisäksi monet ostavat tuhkaa varten uurnan. Yrittäjä Sari Varttilan mukaan jotkut ovat valmiita maksamaan uniikkiuurnasta jopa sata euroa.

"Osa ihmisistä haluaa säilyttää uurnaa kotonaan. Toiset taas haluavat sirotella esimerkiksi koiransa tuhkat lenkkipolulle tai luontoon", hän sanoo.



Lemmikkiä on oikeus surra


Eläinlääkäri Kaisa Wickström kohtaa säännöllisesti työssään lemmikistään luopumaan joutuvia ihmisiä. Hänen mielestään on luonnollista, että ihmiset haluavat lemmikilleen haudan.

"Kyllä monet ihmiset surevat ihan avoimesti ja ovat hyvin liikuttuneessa tilassa. Ei minusta ole mikään ihme, että lemmikille halutaan hautapaikka. Koira tai kissa on saattanut olla toistakymmentä vuotta perheenjäsenen asemassa", hän huomauttaa.

Lemmikin omistajien tavat reagoida ovat yksilöllisiä. Wickström sanoo, että on myös ihmisiä, jotka eivät halua lopetettua lemmikkiään mukaansa eläinlääkärin vastaanotolta. Tällöin kuollut eläin toimitetaan yhteistuhkaukseen.

Wickströmin mukaan jotkut saattavat häpeillä suruaan, kun eläintä ollaan nukuttamassa ikiuneen.

Hän korostaa, että ihmisellä on oikeus surra myös eläimen kuolemaa.

Ilmoita asiavirheestä