Carlos Sainzin ja hänen kakkoskuljettajansa Luis Moyan viidentoista vuoden yhteistyö päättyy espanjalaisen Marca-lehden mukaan. Sainz kilpailee ensi kauden MM-sarjassa Citroenilla, mutta ilman Moyaa.
Eron syy on Moyan mukaan taloudellinen. Kokenut ralliammattilainen ei ole tyytyväinen siihen palkkioon, jota hänen palveluksistaan tarjotaan. Moya suunnittelee siirtyvänsä ralleista sivuun.
- Citroenin sopimus tarkoittaa rajua pudotusta nykypalkkioihin. Olen 42-vuotias ja minulla on kaksi lasta. Jos olisin kolmekymppinen, voisin hyväksyä tarjouksen, mutta on kysymys lajista, jossa on kovat riskit. Vähän väliä joku joutuu sairaalaan ja siitä rahasta, jota nyt tarjotaan, riskinotto ei kannata, Moya kuvailee.
Moyan mukaan Sainz on tilanteesta yhtä harmissaan kuin hänkin. Kaksikko voitti yhdessä maailmanmestaruudet 1990 ja 1992.