Leh­dis­tön päivä juh­lis­taa 400-vuo­tis­ta tai­val­ta

Oulussa ilmestyvät tilattavat sanomalehdet Kaleva, Kansan Tahto, Pohjolan Työ ja Suomenmaa tekevät historiaa ja järjestävät yhdessä lehdistön päivän sunnuntaina 4. syyskuuta Oulun Pohjankartanossa kello 13 alkaen.

Oulussa ilmestyvät tilattavat sanomalehdet Kaleva, Kansan Tahto, Pohjolan Työ ja Suomenmaa tekevät historiaa ja järjestävät yhdessä lehdistön päivän sunnuntaina 4. syyskuuta Oulun Pohjankartanossa kello 13 alkaen.

Lehdistön päivä liittyy Oulun kaupungin 400-vuotisjuhlallisuuksiin. Sanomalehdistön historia on täsmälleen yhtä pitkä kuin Oulun kaupungin historia, 400 vuotta.

Lehdet haluavat korostaa lehdistön päivän avulla tilattavien sanomalehtien roolia Oulun ja oululaisten elämässä. Oulu on ollut lähes 180 vuotta lehtikaupunki. Kaupungin vanhin lehti on Oulun Wiikko-Sanomia, joka ilmestyi vuosina 1892-1879.

Oulu on Helsingin lisäksi ainoa Suomen kaupunki, jossa on yhä voimassa vanha sanomalehtirakenne.

Oulussa ilmestyy sitoutumattoman Kalevan lisäksi kolme puoluelehteä: keskustan päälehti Suomenmaa, vasemmistoliittoa lähellä oleva Kansan Tahto sekä sosiaalidemokraattinen Pohjolan Työ. Kaupungissa julkaistaan myös useita ilmaisjakelu- ja aikakauslehtiä.



Pohjoisen
asialla


Aatehistorioitsija ja toimittaja Pekka Isakssonin mukaan vanhan sanomalehtirakenteen säilymistä Oulussa voi selittää pohjoissuomalaisuudella. Omaleimainen alue ja omat pohjoissuomalaiset asiat ovat pitäneet yllä myös puoluelehtiä.

Oululaiset sanomalehdet ovat olleet myös alueellisen identiteetin luojia. Ne ovat paitsi heijastaneet myös rakentaneet yhteiskuntaa, vallan ja alamaisten suhteita ja alueellisia identiteettejä.

"Oulussa tämä on näkynyt siinä, että mitkään edellä mainituista lehdistä eivät ole olleet paikallisia vaan selvästi alueellisia lehtiä. Ne ovat rakentaneet oululaisuutta osana pohjoissuomalaisuutta", Isaksson pohtii.

Suomenmaa, joka tunnettiin aiemmin nimellä Liitto, sekä Kansan Tahto viettävät ensi vuonna 100-vuotisjuhliaan. Suomenmaan levikki on 9 000 kappaletta ja Kansan Tahdon 7 000. Vuonna 1937 perustetun Pohjolan Työn levikki on 5 400. Vuonna 1899 perustetun Kalevan levikki on 82 000 kappaletta.

Puhujina Lehdistön päivän tilaisuudessa ovat muun muassa presidentti Martti Ahtisaari, Sanomalehtien maailmanliiton (WAN) pääsihteeri Timothy Balding ja professori Raimo Salokangas Jyväskylän yliopistosta.

Juontotehtävissä esiintyvät päätoimittajat Anna-Riitta Kainulainen (Pohjolan Työ), Eero Matero (Kansan Tahto), Juha Mauno (Suomenmaa) ja Risto Uimonen (Kaleva).

Päivää kevennetään nuorten tanssiesityksillä, joista vastaa oululainen City Dance -studio. Yleisöllä on tilaisuuteen vapaa pääsy.

Ilmoita asiavirheestä