Suomalaiset lehdet säilyttivät viime vuonna hyvin levikkitasonsa, käy ilmi Levikintarkastus Oy:n tuoreesta yhteenvedosta. Sanoma- ja aikakauslehtien vuoden 2001 levikeistä on nyt tarkastettu suurin osa.
Seitsemän kertaa viikossa ilmestyvillä sanomalehdillä levikkimuutokset olivat varsin pieniä. Joka toisella näistä lehdistä kirjattiin viime vuonna pientä kasvua.
"Muutoksissa on olennaista, että 1990-luvun alun lamasta alkanut levikkien lasku on nyt pysähtynyt. Päivälehtien levikit ovat vakiintuneet", sanoo johtaja Pentti Kurunmäki Sanomalehtien Liitosta.
Hän myös muistuttaa, että taloussanomalehdet ovat kasvattaneet levikkiään.
"Voimakas muuttovirta kasvukeskuksiin merkitsee sitä, että monilla alueillalevikin kasvattaminen on vaikeata. Pääkaupunkiseudulle muuttaneita on vaikea saada sanomalehtien tilaajiksi. Tämä johtuu osittain tarjonnan määrästä, osittain nuorten muuttuvista elämäntilanteista", Kurunmäki täydentää.
Sanomalehdistä selvästi levikkiään kasvattivat vuonna 2001 Ilta-Sanomat ja Iltalehti. Yhtenä selityksenä irtonumerosanomalehtien myynnin kasvulle ovat paljon keskustelua herättäneet tapahtumat.
Levikiltään kymmenen suurinta sanomalehteä ovat Helsingin Sanomat, Ilta-Sanomat, Aamulehti, Iltalehti, Turun Sanomat, Maaseudun Tulevaisuus, Kauppalehti, Kaleva, Keskisuomalainen ja Savon Sanomat.
Aikakauslehtien levikkikehitys oli viime vuonna monimuotoisempaa. Kotiin ja ruokaan liittyvät lehdet keräsivät paljon uusia tilaajia ja ostajia.
Myös uusille naistenlehdille näyttää edelleen olevan kysyntäpohjaa, kun taas miesten elämäntapalehdet katosivat vuoden 2001 aikana markkinoilta kokonaan.
Suosituimpien aikakauslehtien, perhe- ja yleisaikakauslehtien levikkikehitys oli melko vakaata. Varsinkin ET-lehti ja 7 päivää -lehti näyttävät löytäneen paikkansa lehtitarjonnassa.
Aiemmin kasvun kärjessä olleet tietokonelehdet eivät sen sijaan enää juurikaan lisänneet ostajakuntaansa.
"Ajan ilmiöt näkyvät aikakauslehdissä selvästi. Tämä johtuu siitä, että ne tarjoavat tietoa monen ikäkauden ja elämäntilanteen tarpeisiin. Tuoreimmat tulokset viestivät perheen ja kodin merkityksen korostumisesta", sanoo markkinointi- ja tutkimusjohtaja Saara Itävuo Aikakauslehtien Liitosta.
Levikiltään suurimpia tilattavia lehtiä ovat Aku Ankka, ET-lehti, Seura, 7 päivää, Apu, Valitut Palat. Asiakaslehdistä suurimmat ovat edelleen Pirkka, Yhteishyvä, Kultaraha ja Me-lehti.
Lehtien levikkiluvut kertovat tilattujen ja irtonumerona myytyjen lehtien määrät. Levikki kuvaa muita yleisiä mittareita yksiselitteisemmin lehtiin sitoutuneiden määrän.