Lau­ta­mie­hil­le palk­kion­ko­ro­tus

Käräjäoikeuksien lautamiesten istuntopalkkiot ja kulukorvaukset nousevat kesäkuun alussa.Palkkionkorotus on noin kymmenen prosenttia.

Käräjäoikeuksien lautamiesten istuntopalkkiot ja kulukorvaukset nousevat kesäkuun alussa. Palkkionkorotus on noin kymmenen prosenttia. Kulukorvausten enimmäismääriä korotetaan noin seitsemän prosenttia.

Käräjäoikeuden istunnoista lautamiehille maksetaan vastedes istuntopäivän pituuden perusteella 65–115 euroa.

Korvaus ansionmenetyksestä on enintään 18 euroa tunnilta. Matkakustannukset ja päivärahat määräytyvät valtion matkustussäännön mukaan.

Oikeusministeriön mukaan palkkioita tarkistetaan, koska ne ovat yhä vuoden 1993 tasolla ja jääneet selvästi jälkeen yleisestä hintatasosta.

Ilmoita asiavirheestä