Kansainvälinen jääkiekkoliitto IIHF on varmistanut, että vuoden 2006 jääkiekon MM-kilpailut pelataan Latviassa. Asiasta oli epäselvyyttä, sillä jäähallin rakentaminen pääkaupunki Riikassa on kärsinyt viivästyksistä. IIHF ehtikin toukokuussa nimeämään Ruotsin kisojen varajärjestäjäksi.
- Latvian jääkiekkoliitto on toimittanut kaikki tarvittavat dokumentit koskien rahoitusta sekä urakoitsijaa, joka takaa Riikan hallin valmistumisen ajoissa, IIHF:n puheenjohtaja Rene Fasel selvitti.
Uusi 12 000 katsojan jäähalli valmistuu helmikuussa 2006. Riikan alueen toinen jäähalli Skontossa uudistetaan, ja sinne mahtuu kisoissa 6 000 katsojaa. Latvian MM-kisat olivat vielä tovi sitten kiikun kaakun, ja varajärjestäjiksi olivatkin ilmoittautuneet Suomi ja Ruotsi.
IIHF ilmoitti lisäksi päättäneensä, että kazakstanilaissyntyinen NHL-maalivahti Jevgeni Nabokov saa edustaa jatkossa Venäjää. NHL:n San Jose Sharksissa pelaava Nabokov edusti Kazakstania 18-vuotiaana vuonna 1994 MM-kisojen C-sarjassa, ja näin hän menetti liiton tuolloisten sääntöjen mukaan oikeuden edustaa muuta maata.