Lasten hyväksikäyttäjien rangaistukset luovat sähköä eduskuntaan.
Liki 90 kansanedustajaa on allekirjoittanut lakialoitteen, jossa esitetään lasten hyväksikäyttäjille nykyistä ankarampia minimirangaistuksia. Aloitteen laatinut Kari Tolvanen (kok.) nostaisi vähimmäisrangaistuksen vuodeksi vankeutta lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Tällöin rangaistus olisi samansuuruinen kuin raiskauksesta langetettava vähimmäisrangaistus.
Vielä ennen kesää hyväksikäytön rangaistusminimi oli 14 päivää, mutta lakiuudistus nosti sen kesäkuussa neljään kuukauteen.
—? Allekirjoittaneiden määrä kertoo siitä, että lainsäädäntö on liian lepsua ja lasten suojeleminen huonolla mallilla, Helsingin poliisin väkivaltarikosyksikön päällikkönä aiemnmin toiminut Tolvanen tulkitsee.
Kansanedustaja Tuija Brax (vihr.) kiistää, että hänen oikeusministerikaudellaan sorvatussa lakiuudistuksessa olisi epäonnistuttu. Braxin mukaan minimirangaistustasoja nostettiin juuri siksi, koska hän oli tyytymätön tilanteeseen. Rangaistukset olivat liian usein ehdollisia.